Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto sporządzić testament u notariusza?

Dlaczego warto sporządzić testament u notariusza?

Śmierć to dla najbliższych zmarłego trudny moment, dlatego każdy z nas chciałby, aby wszelkie związane z tym procedury przebiegały bez komplikacji. Sporządzenie testamentu niewątpliwie jest jednym z powszechnie stosowanych sposobów na uporządkowanie kwestii majątkowych. Może on przy tym zostać spisany na kilka sposobów, jednak zaleca się, aby miał on postać aktu notarialnego.

Testament własnoręczny i notarialny

Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje testamentów. Są to testament własnoręczny, spisany przez spadkodawcę, oraz testament notarialny sporządzony przez notariusza w formie aktu notarialnego. Ten ostatni typ coraz częściej wypiera testamenty sporządzane przez testatora samodzielnie, a wynika to z naszej rosnącej świadomości prawnej. Często bowiem brak wiedzy prawniczej powodował, że w testamencie pojawiały się nieprawidłowości dotyczące między innymi zapisów lub wydziedziczenia. Brak precyzji również może doprowadzić do konfliktu między spadkobiercami, a w konsekwencji do skierowania sprawy do sądu. To skutkować może zastąpieniem woli testatora ustawowymi zasadami dziedziczenia.

Inaczej jest w przypadku testamentu w formie aktu notarialnego. Jego podważenie jest stosunkowo trudne, ponieważ notariusz wykonuje tu czynności notarialne, które mają charakter dokumentu urzędowego. Oznacza to, że sporządzając testament, ma on obowiązek zadbać o jego zgodność z polskim prawem. Zaprzeczenie treści takiego dokumentu może zostać dokonane jedynie poprzez zaprzeczenie prawdziwości aktu notarialnego. Zazwyczaj miejscem sporządzenia testamentu notarialnego jest kancelaria notarialna, ale jeśli wymagają tego okoliczności, notariusz może spotkać się z testatorem w jego mieszkaniu, domu opieki czy szpitalu.

Procedura otwarcia testamentu

Niezależnie od tego, czy ostatnia wola została spisana własnoręcznie, czy przez notariusza, powinniśmy zdeponować ją do momentu otwarcia w kancelarii notarialnej. To możliwe, ponieważ w zakresie usług notarialnych, jakie świadczy między innymi notariusz Michał Smolski, mieści się przyjmowanie na przechowanie dokumentów, pieniędzy i papierów wartościowych. Otwarcie i ogłoszenie testamentu może mieć miejsce dopiero po wcześniejszym potwierdzeniu śmierci spadkodawcy. Osoba żądająca otwarcia i ogłoszenia ostatniej woli, najczęściej spadkobierca, musi zatem przekazać notariuszowi akt zgonu testatora.

Należy przy tym zaznaczyć, że notariusz nie zawiadamia osób zainteresowanych o terminie przeprowadzenia procedury otwarcia o ogłoszenia testamentu, choć najczęściej wszyscy spadkobiercy są wówczas obecni. Zwykle też osoby zainteresowane, których dotyczy spadek, już wcześniej znają treść woli zmarłego, czynności przeprowadzane przez notariusza mają zaś charakter formalny, są bowiem elementem procesu poświadczania dziedziczenia po osobie zmarłej.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz