Materiał Partnera

Dlaczego warto sporządzić testament u notariusza?

Dlaczego warto sporządzić testament u notariusza?

Sporządzenie testamentu nie powinno być rozpatrywane w ramach przykrego obowiązku, ale przede wszystkim czynności dającej sporo możliwości w zakresie zarządzania własnym majątkiem i zabezpieczenia przyszłości swoich bliskich. Warto zatem zadbać o to, by dokument ten powstał w formie aktu notarialnego. W tym celu należy odwiedzić kancelarię notariusza – w czym pomoże specjalista?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Decydując się na sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego, dbamy o pewne zabezpieczenie naszych interesów. Ze względu na taki charakter tego niezwykle istotnego dokumentu jest on wręcz niemożliwy do obalenia i w praktyce rzadko zdarzają się przypadki, w których testament wykonany w kancelarii notarialnej zostaje unieważniony. Warto bowiem wiedzieć, że taki akt notarialny w chwili jego zrealizowania przez spadkodawcę i notariusza staje się dokumentem urzędowym.

Wykonanie testamentu w kancelarii notarialnej warto skonsultować z doświadczonym notariuszem. Może on nie tylko spisać sam testament w formie aktu notarialnego, ale też pomóc w jego skonstruowaniu. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług renomowanej kancelarii Mirosławy Wojtuń i Romana Zduniaka, która od wielu lat świadczy kompleksowe usługi w zakresie m.in. sporządzania testamentów w formie aktu notarialnego. Dzięki współpracy ze specjalistą treść dokumentu będzie zrozumiała, a wszelkie najważniejsze pojęcia w odpowiedni sposób wytłumaczone.

Tylko dla jednej osoby

Warto jednak pamiętać o poszczególnych zasadach, które obowiązują podczas sporządzania testamentu w formie aktu notarialnego. Przede wszystkim musi on dotyczyć wyłącznie jednej osoby – niedopuszczalne jest zatem, by testament rozporządzał majątkiem np. rodzeństwa czy małżeństwa. Spadkodawca nazywany również testatorem musi być również pełnoletni. Nie może być też ubezwłasnowolniony, co oznacza, że w chwili realizowania testamentu w formie aktu notarialnego dysponuje pełną zdolnością do czynności prawnych. Należy także wspomnieć o innych cechach testamentu sporządzonego w kancelarii notarialnej, które są jego niewątpliwymi atutami.

To przede wszystkim bezpieczeństwo wynikające z faktu przechowywania testamentu przez kancelarię. Dopiero po dziesięciu latach dokument przesyłany jest do sądu, skąd przekazuje się go do archiwum państwowego. Posiadany przez spadkodawcę akt notarialny może zatem zostać zniszczony – umyślnie bądź przypadkowo. W żaden sposób nie wpłynie to na ważność sporządzonego przez notariusza testamentu. Warto zatem postawić na renomowaną kancelarię i wykonać testament w formie aktu notarialnego – jest to rozwiązanie przede wszystkim najbezpieczniejsze i gwarantujące realizację ostatniej woli w sposób prawidłowy.

Opracowanie:
Biskupiec, al. Niepodległości 4a, ( pokój 31)
tel. 89 715 35 53
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz