Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto spisać intercyzę małżeńską?

Dlaczego warto spisać intercyzę małżeńską?

Zgodnie z aktualnymi przepisami polskiego prawa każdą parę, która wstępuje w związek małżeński łączy odtąd wspólnota majątkowa. Coraz częściej jednak narzeczeni zainteresowani są podpisaniem intercyzy, która chroni interesy obojga małżonków. Rozwiązanie tego typu wciąż budzi sporo kontrowersji, a dla wielu osób jest brakiem zaufania w stosunku do drugiej osoby. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Jakie są wady i zalety rozdzielności majątkowej?

Intercyza- co to takiego?

Intercyza jest rodzajem umowy, którą zawierają małżonkowie. Na podstawie tego dokumentu regulowane są stosunki majątkowe danej pary – mąż i żona dysponują wyłącznie odrębnymi majątkami i decydują o nich samodzielnie. Najczęściej można spotkać się z sytuacją, że intercyza podpisywana jest przed ślubem i wchodzi w życie w dniu jego zawarcia. Jak informuje prawnik z Kancelarii Notarialnej w Słupsku- rozdzielność majątkowa może zostać zawarta również w każdym momencie trwania małżeństwa. Ważny w świetle prawa dokument musi mieć formę aktu notarialnego. Narzeczeni lub małżonkowie muszą udać się zatem do notariusza, a do sporządzenia takiego dokumentu potrzebna jest dobrowolna zgoda obu stron. Należy pamiętać, by do kancelarii zabrać ze sobą dowody osobiste oraz akt małżeństwa, gdyż są one niezbędne do spisania intercyzy.

Rodzaje intercyzy

Rozdzielność majątkowa między małżonkami może mieć różną postać, ponieważ istnieje kilka możliwości podziału dóbr. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest ograniczenie wspólności majątkowej co wiąże się z wyłączeniem z majątku wspólnego tylko określonych składników. Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy jeden z małżonków pracuje, a drugi zajmuje się domem i wychowywaniem dzieci. Podpisanie intercyzy- w większości przypadków- kojarzy się jednak z całkowitą rozdzielnością majątkową, której założenia zostały już wyjaśnione.

Zalety intercyzy

Dla wielu osób podpisanie intercyzy jest jednoznaczne z brakiem szczerości, zaufania do drugiej osoby i dbałością o własny interes. Tymczasem taki wybór małżonków pociąga za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim mogą oni swobodnie dysponować swoim majątkiem, co jest ważne dla osób, które jeszcze przed ślubem osiągnęły satysfakcjonujący status materialny. Umowa rozdzielności majątkowej jest korzysta także wtedy, kiedy jeden z małżonków ma problemy finansowe. Ich skutki nie obciążają wówczas partnera, co w innej sytuacji, byłoby przyczyną wielu konfliktów. Zawarcie intercyzy sprawia, że w trakcie ewentualnego rozwodu, małżonkowie rozstają się bez wcześniejszej walki o poszczególne dobra. Dokument tego typu jest przydatny także małżeństwom, gdzie jeden z małżonków wykonuje pracę, za którą odpowiada własnym majątkiem. Chodzi tutaj o stanowisko agenta ubezpieczeniowego, czy np. tłumacza przysięgłego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz