Dlaczego warto się przytulać? 6 zalet przytulania

Dlaczego warto się przytulać? 6 zalet przytulania

Czy wiesz, że 21 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania? To idealna okazja, aby zastanowić się nad pozytywnym wpływem tej prostej czynności na nasze zdrowie i samopoczucie. Przytulanie nie tylko pozytywnie wpływa na naszą samoocenę, nastrój oraz poczucie bezpieczeństwa, ale również na stan naszego układu nerwowego! Poznaj pozytywne właściwości przytulania.

Przytulanie stymuluje wydzielanie oksytocyny

Oksytocyna, czyli hormon miłości, więzi i zaufania, wydziela się w naszym organizmie już podczas 20 sekundowego uścisku. Jej działanie można porównać do mocnego kleju - scala ona nie tylko związki partnerskie, ale również więź między matką a dzieckiem. Oksytocyna chroni przed stresem, sprawia, że czujemy się zrelaksowani, obniża ciśnienie krwi. Co ciekawe, ten sam hormon wydziela się w naszym organizmie podczas... seksu.

Przytulanie podnosi poziom serotoniny i stymuluje wytwarzanie endorfin

Serotonina nazywana jest hormonem szczęścia i dobrego samopoczucia. Jej obniżony poziom może powodować spadek nastroju czy stany depresyjne. Podczas przytulania wzrasta jej poziom w organizmie, dzięki czemu czujemy się szczęśliwsi i mamy dobry humor.

Przytulanie stymuluje również wytwarzanie endorfin, które oprócz uczucia szczęścia działają przeciwbólowo. Badania przeprowadzane u noworodków, którym pobierano krew w sytuacji, gdy leżały w inkubatorze albo były przytulane pokazały, że poziom bólu był u nich mniejszy, gdy spoczywały w ramionach rodzica.

Przytulanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pielęgnuje więź w związku

Przytulanie daje nam poczucie ciepła i bliskości, co jednocześnie zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa. Ten prosty akt pomaga również odblokować emocje, poprawić relacje z drugą osobą i zapobiega występowaniu różnego rodzaju nieporozumień.

Przytulając się do kogoś bliskiego, pokazujemy mu, że jest dla nas ważny, wyjątkowy. Tym samym umacniamy naszą relację, budujemy zaufanie. Mamy też okazję wczuć się w sytuację partnera i lepiej go zrozumieć. To dlatego, że podczas przytulania skupiamy się na drugiej osobie i jesteśmy bardziej świadomi tu i teraz. 

przytulanie

Przytulanie podnosi samoocenę

Przytulanie zmniejsza uczucie lęku i niepokoju wewnętrznego, redukując wrażenie bycia wrażliwym na opinie innych ludzi, a to pozwala nam się poczuć bardziej swobodnie. Ten efekt wynika z uzyskanej w ten sposób pozytywnej energii i zwiększenia przez organizm produkcji hormonu dobrego samopoczucia, który jest uwalniany za każdym razem, gdy przytulamy ukochaną osobę lub sami jesteśmy przytulani. Fakt ten ma pokrycie w wynikach badań naukowych.

Przytulanie chroni przed atakami serca i reguluje ciśnienie krwi

Dzienna porcja przytulania i uścisków może ochronić nasze serce. A to dlatego, że pomaga kontrolować jego puls i przepływ krwi. Przytulanie zwiększa też poziom tlenu we krwi, sprawiając, że serce funkcjonuje prawidłowo. Dzięki niemu, organizm czuje się pewniej i bezpieczniej, a to przekłada się na ustabilizowanie tętna.

Kontakt fizyczny z inną osobą podczas jej obejmowania pozwala obniżyć ciśnienie krwi poprzez aktywację receptorów zwanych ciałkami dotykowymi (Meissnera) oraz blaszkowatymi (Vatera-Paciniego), które znajdują się w skórze i przesyłają odpowiednie sygnały poprzez połączenia nerwowe. 

Przytulanie poprawia działanie systemu nerwowego

Uspokajający efekt, jaki zapewnia przytulanie, zapewnia nie tylko korzystny wpływ dla naszego układu krążenia, ale także dla całego systemu nerwowego. Niezależnie od tego, czy to my przytulamy kogoś, czy jesteśmy przytulani, akt ten realizowany każdego dnia skutecznie łagodzi napięcie nerwowe i zapobiega nadmiernemu poziomowi stresu, lęku oraz innych negatywnych emocji.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz