Dlaczego warto segregować śmieci?

Dlaczego warto segregować śmieci?

Chociaż segregacja śmieci staje się coraz bardziej powszechna, niektórzy z nas nie wiedzą, jak należy segregować odpady. To nic trudnego - obecnie na każdym osiedlu możemy znaleźć kolorowe pojemniki na surowce wtórne. Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zastanówmy się, jak możemy ograniczyć ilość odpadów wokół siebie i chronić zasoby naturalne. Przeczytaj, dlaczego warto segregować śmieci i jak to robić.

Strony www Strony www

Dlaczego warto segregować śmieci?

Odpady są nieodzownym elementem naszego życia. Segregując je, ograniczamy ich ilość wokół siebie i chronimy zasoby naturalne. Śmieci wyrzucane przez człowieka ulegają rozkładowi przez wiele lat, przyczyniając się tym samym do zakażenia gleby, wzrostu populacji szkodliwych gryzoni, czy powstawania metanu z powodu gnicia resztek organicznych na wysypiskach.

Śmieci często mogą być wykorzystane ponownie do wytworzenia nowych produktów. Recycling papieru zmniejsza ilość wycinanych drzew w lasach, pozwala również na oszczędzanie wody, energii oraz redukcję zanieczyszczenia powietrza o ponad 70%. Bardzo groźne dla środowiska odpady sztuczne, powodujące skażenie gleb i wód gruntowych, mogą być przekształcone w folie, oleje opałowe, bluzy polarowe, włókna oraz meble Ich recycling przyczynia się także do mniejszego zużycia węgla i ropy naftowej. Ponowne wykorzystanie artykułów szklanych niweluje poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Z kolei recycling odpadów aluminiowych pozwala na zaoszczędzenie prawie 100% energii potrzebnej do wyprodukowania aluminium z rudy botoksu.

Segregacja i recycling śmieci pozwala ponadto na:

  • wykorzystanie surowców do wytworzenia nowych produktów
  • oszczędzanie miejsca na składowanie odpadów
  • ograniczenie zużycia surowców naturalnych
  • oszczędzanie energii
  • ograniczenie zanieczyszczenia atmosfery
  • ograniczenie ilości odpadów
  • wydłużenie żywotności składowiska
  • zwiększenie świadomości ekologicznej

W jaki sposób segregować odpady?

Odpady segregujemy przy pomocy worków i pojemników oznakowanych odpowiednim kolorem:

  • niebieskim - przeznaczonym na artykuły papierowe. Są to miedzy innymi gazety, katalogi, zeszyty, książki i kartony. Wkładając je do pojemnika, pamiętajmy, aby nie były tłuste, usuńmy również metalowe elementy, takie jak spinacze czy zszywki oraz plastikowe okładki.
  • żółtym - przeznaczonym na tworzywa sztuczne, takie jak plastikowe butelki, opakowania po żywności, styropian, pudełka po mleku i sokach, zabawki. Ważne jest, aby przed wyrzuceniem usunąć z butelek nakrętki, a samo opakowanie zgnieść.
  • zielonym lub białym - przeznaczonym na szkło. Wyrzucając butelki, pamiętajmy, aby były one umyte i nie miały naklejonych etykiet. Zadbajmy również o to, by nie były uszkodzone.
  • czerwonym - przeznaczonym na odpady aluminiowe. Do niego możemy wrzucać puszki aluminiowe, metal i drobny złom.

Pojemniki tego typu obecnie znajdują się na każdym osiedlu. W domu segregowanie odpadów ułatwią nam kolorowe torby do sortowania, które ułatwiają rozdzielanie odpadów różnego rodzaju. Znajdziemy je w większych supermarketach. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie wyrzucać do śmietnika zużytych baterii, sprzętu elektronicznego, gruzu, farb i olejów a także lekarstw.

Ważne jest również, aby nie palić śmieci w piecach. Ten problem nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym – wówczas w większych miastach i na przedmieściach możemy zauważyć pogorszenie jakości powietrza. Powstające w wyniku tego procesu zanieczyszczenia i toksyny mają wpływ na nasze zdrowie – mogą prowadzić do powstania chorób nowotworowych oraz alergii. Spalanie śmieci jest szkodliwe również dla środowiska, a przede wszystkim niezgodne z prawem. Grozi za nie wysoka grzywna.

Segregacja śmieci Infografika

Segregacja śmieci InfografikaJak ograniczyć ilość śmieci?

Zastanawiasz się, co możesz robić każdego dnia, aby ograniczyć ilość śmieci? Zastosuj się do naszych rad:

  • wybieraj napoje w szklanych butelkach
  • unikaj jednorazowych tacek, sztućców i innych naczyń
  • używaj opakowań wielokrotnie
  • nie wrzucaj do pojemników na odpady zużytego sprzętu AGD, leków oraz odpadów budowlanych
Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży