Materiał Partnera

Dlaczego warto regularnie wykonywać przegląd instalacji elektrycznej?

Dlaczego warto regularnie wykonywać przegląd instalacji elektrycznej?

Wiele osób nie przykłada zbyt dużej wagi do instalacji elektrycznej w swoim domu lub mieszkaniu. O ile wszystko działa sprawnie, zakładamy, że nie ma powodów do obaw i nie musimy się martwić, ani wzywać elektryka do wykonania prac kontrolnych. Niemniej regularne wykonywanie przeglądów elektrycznych to zdecydowanie bardzo ważna kwestia, która uchronić nas może przed wieloma przykrymi sytuacjami. Jeśli macie jeszcze wątpliwości zapraszamy do lektury.

Na czym polega przegląd instalacji (co jaki czas)

Przegląd instalacji elektrycznej składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to tzw. oględziny instalacji. Jaka jest ich rola? Elektryk sprawdza wtedy, czy posiadane w domu sprzęty i urządzenia elektryczne spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa, są prawidłowo zainstalowane, a ich parametry prawidłowo skonfigurowane. To bardzo istotny etap i już wtedy zauważyć można wiele nieprawidłowości. Doświadczeni elektrycy, jak na przykład pracownicy firmy Elektroinstal Zakład Usługowy z województwa wielkopolskiego, są w stanie wychwycić ewentualne możliwe zagrożenie i szybko podjąć należne kroki. Kolejny etap przeglądu instalacji obejmuje czynności związane z wykonywaniem pomiarów kontrolnych. Takie próby i pomiary pozwalają określić czy instalacja elektryczna nie zagrażają zdrowiu i życiu domowników. Fundamentalna kwestia to ochrona przeciwporażeniowa, która gwarantuje, że w razie przeciążenia zasilanie automatycznie się wyłączy.

Bezpieczeństwo domowników

Przegląd instalacji elektrycznej pozwala uniknąć nam wielu nieprzyjemnych sytuacji. Nagła awaria sprzętu AGD lub czasowy brak oświetlenia to tylko jedne z nielicznych trudności, jakie mogą nas spotkać w związku z nieprawidłowym funkcjonowaniem instalacji elektrycznej. Jednak musimy mieć świadomość, że na tym nie kończy się możliwe niebezpieczeństwo. Niesprawna instalacja to przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców takiego domu lub mieszkania. Niestety bardzo często w Polsce dochodzi do porażeń prądem wywołanych przez zwarcia lub inne awarie. Nie mówiąc już o ilości pożarów, które niejednokrotnie niszczą cały dorobek rodzin.

Przepisy prawne i kary pieniężne

Jednak regularny przegląd instalacji elektrycznej wraz ze wszystkimi pomiarami kontrolnymi to nie nasz przywilej, lecz obowiązek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi powinien on być wykonywany nie rzadziej niż raz na 5 lat, a za jego brak może grozić kara pieniężna. Warto to mieć również na uwadze w kontekście ewentualnego odszkodowania. Nawet jeśli mieszkanie jest ubezpieczone, ale brakuje nam aktualnego przeglądu instalacji, w razie ewentualnego pożaru będziemy mieli trudność z odebraniem pieniędzy.

Bezpieczeństwo nasze oraz naszych bliski powinno być kluczowym aspektem dla każdego, dlatego zdecydowanie warto zadbać o regularne wykonywanie przeglądów instalacji.

Opracowanie:
Ostrów Wielkopolski, Powstania Listopadowego 11
tel. 606 427 489
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz