Materiał Partnera

Dlaczego warto przyjmować antyoksydanty? Krótki przegląd zalet

Dlaczego warto przyjmować antyoksydanty? Krótki przegląd zalet

Życie w stresie, zła dieta, brak ruchu – to wszystko ma wpływa na nasze zdrowie. A powinniśmy dbać o nie w szczególności. Rozwiązaniem tego problemu mogą być suplementy diety – dzięki nim dostarczymy organizmowi składników odżywczych. Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia i mogą prowadzić do chorób układu krążenia oraz nowotworów.

Czym są antyoksydanty i wolne rodniki?

Antyoksydanty nazywamy inaczej przeciwutleniaczami lub antyutleniaczami. Tym mianem określa się grupę związków chemicznych, które mają zdolność neutralizowania rodników. Te są cząsteczkami posiadającymi co najmniej jeden niesparowany elektron. Aby przyłączyć ten brakujący, atakują komórki organizmu – białka, tłuszcze nienasycone oraz DNA. Z tego też powodu, wolne rodniki to częsta przyczyna nowotworów. Ponadto ich nadmiar może powodować: miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, astmę oskrzelową, powikłania cukrzycy, choroby Parkinsona i Alzheimera. Wolne rodniki przyspieszają też procesy starzenia.

W pewnym stopniu nie będą one szkodliwe – niszczą bakterie chorobotwórcze i utleniają substancje dla nas toksyczne. Problem pojawia się, gdy jest ich zbyt wiele, a tego przyczyną może być wiele czynników. Wymienić możemy tu dym papierosowy, promieniowanie UV, zanieczyszczone powietrze, wysoko przetwarzaną żywność, konserwanty, a nawet leki.

W kontakcie z wolnymi rodnikami antyoksydanty oddają im brakujące elektrony, unieszkodliwiając je. Neutralne przeciwutleniacze wydalane są następnie z organizmu. Wyróżnić możemy dwa rodzaje antyoksydantów – endogenne enzymy występujące w komórkach oraz egzogenne, czyli przyjmowane w pożywieniu lub jako suplementy. Znajdziemy je między innymi w warzywach i owocach.

Ze względu na niszczące i często nieodwracalne skutki działania wolnych rodników istotna jest dbałość o obecność antyoksydantów w naszym organizmie. Ułożenie zbilansowanej diety może niekiedy stanowić problem, dlatego możemy skorzystać z bogatej oferty sklepu z suplementami NowFoods.

Zalety przeciwutleniaczy

Obok wspomnianej już zdolności zwalczania wolnych rodników, ogromną zaletą antyoksydantów jest ich pochodzenie. Niezależnie od formy, w jakiej je przyjmujemy, możemy mieć pewność, że są to produkty z natury. Nie narażamy więc organizmu na wpływ sztucznych substancji – w przyrodzie znajdziemy wszelkie potrzebne naszemu zdrowiu składniki odżywcze i minerały.

Przyjrzyjmy się dokładniej działaniu poszczególnych przeciwutleniaczy.

Owoce Acai

Jagody Acai uważane są jedne z najzdrowszych pokarmów świata.  Rosną w dorzeczu Amazonii i od stuleci są stosowane przez Brazylijczyków w medycynie naturalnej. To doskonały owoc natury ze względu na swoje bogactwo składników mineralnych i witamin – osiemnaście aminokwasów, dwadzieścia dziewięć kwasów tłuszczowych, dwadzieścia jeden pierwiastków śladowych, a w tym witaminy B1, B2, B3, C i E, niacynę, beta-karoten, kwas nikotynowy, fosfor, wapń, potas, cynk oraz miedź. Jagody Acai mają trzydzieści trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż czerwone winogrona i ponad dwadzieścia razy więcej niż leśne jagody. Ponadto zawierają fitonutrienty oraz antocyjany. Te ostatnie nie mogą być magazynowane w naszym organizmie i musimy regularnie mu ich dostarczać.

Produkty na bazie owoców Acai warto przyjmować przez cały rok. Mają działanie antyoksydacyjne i oczyszczające, dodają energii, poprawiają odporność, a także pozytywnie wpływają na naszą kondycję umysłową.

Acerola

Znana jest również jako wiśnia z Barbadosu i stanowi jedno z największych źródeł witaminy C – ma jej w swoim składzie trzydzieści razy więcej niż cytryna. Z tego względu stanowi doskonały suplement diety w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na przeziębienia. Witamina C nie jest przez nas produkowana, więc musimy ją przyjmować w pożywieniu lub preparatach witaminowych. Dzięki jej wysokiej zawartości Acerola chroni przed gromadzeniem w organizmie ołowiu, który ma toksyczne działanie. Ponadto zwalcza zmęczenie i poprawia kondycję.

Jako antyoksydant wiśnia z Barbadosu powinna być stosowana przez palaczy. Zmniejsza ona działanie wolnych rodników i utlenienia cholesterolu LDL związane z wpływem dymu papierosowego.

Oregano

Ta popularna przyprawa od starożytności stosowana jest też w ziołolecznictwie. Przyjmowanie oregano w postaci kapsułek pozwala dostarczyć składników wpływających pozytywnie na układ oddechowy i trawienny oraz działających przeciwutleniająco. Wyciąg wzmaga wydzielanie śliny, soków trawiennych, a także śluzu w obrębie błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

Zawarte w nim antyoksydanty są czterdzieści dwa razy bardziej aktywne niż te w jabłkach. Oregano jest bogate w kwas rozmarynowy i to on głównie odpowiada za zwalczanie wolnych rodników oraz ochronę DNA.

Opracowanie:
Szczecin, Bolesława Śmiałego 23
tel. 91 484 04 46
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz