Materiał Partnera

Dlaczego warto polubić ślimaki?

Dlaczego warto polubić ślimaki?

Ślimaki kojarzone są najczęściej z kuchnią francuską oraz śródziemnomorską. Mało kto wie, że na polskich stołach goszczą one już od czasów średniowiecza. Do rozpowszechnienia dań ze ślimaków przyczynili się w Polsce mnisi, którzy od wieków hodowali w ogrodach praz przyklasztornych parkach winniczki. Niestety dziś wiele osób uważa potrawy ze ślimaków za coś wyszukanego i rezygnuje z tego wspaniałego składnika. Dlaczego warto zdecydować się na jedzenie ślimaków? Podpowiadamy! 

Wartości odżywcze w ślimakowym mięsie

Wbrew obiegowej opinii mięso ze ślimaków nie jest drogie. Jego cena podobna jest do ceny za dobry kawałek wołowiny. Choć ceny są podobne to wartości odżywcze w obu rodzajach mięsa już nie! 100g mięsa ze ślimaka zawiera aż 25g białka, 2g tłuszczów i tylko 50mg szkodliwego cholesterolu. Dla porównania w wołowinie jest 18,7 g białka, 66 mg cholesterolu i aż 17,1 g tłuszczu. Dodatkowo mięso ślimaków jest źródłem wapnia, potasu, magnezu, miedzi, cynku i selenu. Nie zawiera ono również zanieczyszczeń, gdyż ślimaki żerują w miejscach wolnych od szkodliwych substancji. Dania ze ślimaków polecane są w diecie wysokoproteinowej, niskotłuszczowej i niskoenergetycznej oraz dietach stosowanych w celu redukcji masy ciała. Jeśli chodzi o smak, to mięso jest delikatniejsze oraz bardziej kruche od wołowiny czy drobiu.  Doskonałe potrawy ze ślimaków możemy znaleźć w coraz większej ilości restauracji w Polsce, m.in. w Snails Garden Bistro ślimaka w Krasinie.

Gdzie kupić ślimaki?

Ślimaki przeznaczone do konsumpcji możemy kupić na specjalnych hodowlach ślimaków. Wtedy mamy pewność, że dostajemy świeży, wysokiej jakości produkt. Ślimaki dostępne są także w większych marketach, tam znajdziemy je w formie mrożonej oraz zamknięte w puszkach konserwowych. Ślimaki pojawiają się także w lokalnych sklepach, np. podczas tematycznego francuskiego tygodnia.

Ślimaki dobre nie tylko w daniach

Ślimaki to nie tylko bogactwo składników odżywczych. Ich pozytywne działanie dostrzec możemy w kuchni oraz wielu innych aspektach naszego życia. Śluz ślimaków wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków. Jego właściwości sprawdzają się w leczeniu drobnych ran, stanów zapalnych skóry, brodawek. Wykorzystuje się go także w walce ze zmarszczkami oraz trądzikiem. Ślimaki są także przyjaciółmi naszego ogrodu. Oczyszczają ogród ze zgniłych liści oraz zjadają odchody zwierząt, dzięki czemu mamy mniej do sprzątania. Dodatkowo ślimaki roznoszą nasiona roślin.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz