Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto poddać się leczeniu kanałowemu?

Dlaczego warto poddać się leczeniu kanałowemu?

Jeżeli marzysz o pięknym i zdrowym uśmiechu, to powinieneś dbać o higienę jamy ustnej. W przeciwnym razie nie ominie Cię leczenie zębów u stomatologa. Pamiętaj również, żeby nie zwlekać z wizytą u dentysty w obawie przed leczeniem kanałowym. Wynika to z tego, że kojarzy się ono z bólem i dyskomfortem. Jednak warto je przeprowadzić ze znieczuleniem miejscowym, ponieważ może ono uchronić nasze zęby przed usunięciem. W końcu jakby wyglądała nasza twarz, gdybyśmy w obawie przed leczeniem endodontycznym zdecydowali się na wyrwanie wszystkich zębów?

Kiedy należy przeprowadzić leczenie kanałowe?

Najczęściej zwiastuje je dokuczliwy i trwający kilka dni ból zęba. Jednak np. w przypadku martwych egzemplarzy nie odczujemy żadnego dyskomfortu. Należy wspomnieć również o innych przyczynach, które zwiastują konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego i należą do nich:

  • urazy zębów (np. załamanie     korony);
  • próchnica wtórna   
  • martwica miazgi (powstaje wskutek     nieleczonej próchnicy);    
  • mikrourazy,     powstałe w wyniku źle wykonanych zabiegów dentystycznych lub     będące konsekwencją złych nawyków np. obgryzania końcówki     długopisów bądź innych przedmiotów;    
  • źle wykonane leczenie kanałowe.    

Kto może skorzystać z zabiegu i ile on trwa?

Leczenie endodontyczne nie ma ograniczeń wiekowych. Można je wykonać zarówno u dzieci, na zębach mlecznych, jak i u seniorów. Osobami, które powinny go unikać, są te cierpiące na hemofilię, choroby reumatyczne czy zapalenie wsierdzia. Natomiast jeśli chodzi o czas trwania zabiegu, to nie musimy już rezerwować kilku wizyt. Doświadczeni dentyści z gabinetu stomatologicznego Kardent wykonają ten zabieg w około 2-3 godziny i będzie on bezbolesny.



Jak wygląda leczenie kanałowe?

Przed rozpoczęciem zabiegu, stomatolog powinien przeprowadzić wywiad, zdiagnozować zmiany chorobowe i wykonać zdjęcie RTG. Dzięki niemu oceni dokładny stan kanałów korzeniowych. Następnie przechodzi się do podania znieczulenia miejscowego, otwarcia zęba i usunięcia próchnicy, co otworzy drogę do kanałów. Bardzo często proces ten przebiega przy użyciu mikroskopu. Kolejną czynnością jest usunięcie miazgi, rozszerzenie ich i dezynfekcja. Podczas zabiegu obowiązkiem dentysty jest kilkukrotne zmierzenie długości kanałów korzeniowych endometrem. Gdy wszystkie czynności zostały zakończone, a kanały są opracowane, to należy je osuszyć i wypełnić gutaperką. Natomiast na końcu można przejść do odbudowy zęba, w zależności od potrzeb – koroną lub tradycyjnym wypełnieniem.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz