Materiał Partnera

Dlaczego warto ogrzewać ekogroszkiem?

Dlaczego warto ogrzewać ekogroszkiem?

Ekogroszek to bardzo popularna forma paliwa stałego, które produkowane jest z węgla kamiennego oraz brunatnego i przeznaczone jest w większym stopniu dla kotłów retortowych. Ekologiczne właściwości przyczyniły się do wzrostu jego popularności w ostatnich latach. Spalanie ekogroszku generuje bowiem mniejsze ilości tlenków siarki niż w przypadku innego rodzaju węgla. Jakie jeszcze zalety posiada korzystanie z ekogroszku podczas ogrzewania budynków? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Ogrzewanie na ekogroszek dofinansowane z Unii Europejskiej

Węgiel jako paliwo do pieca odchodzi do lamusa. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Unię Europejską od 2020 roku nie będzie można posługiwać się tym materiałem do ogrzewania domu. Alternatywą są źródła odnawialne, do których zalicza się słomę, pellet czy właśnie ekogroszek. Co ciekawe, w związku z unijnymi programami możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie ogrzewania na ekogroszek. Jego wysokość jest ustalana dla każdej gminy indywidualnie, ale nie powinna przekroczyć kwoty stanowiącej połowę poniesionych kosztów.

Ekogroszek – ekologiczny…

Inwestycja Unii Europejskiej jest oczywiście związana z ekologicznymi właściwościami ekogroszku. Jest to materiał, który stosuje się w piecach niskoemisyjnych, czyli nowoczesnych urządzeniach z podajnikami ślimakowymi. Są one tak skonstruowane, że pozwalają na automatyczne odmierzanie odpowiedniej ilości opału, którą przekazują następnie do palnika. Tego rodzaju piece nie wymagają obsługi, ponieważ zapas paliwa uzupełnia się w nich co kilka dni, a dzięki swoim parametrom uwalniają do środowiska nieznaczne ilości popiołu i szkodliwych substancji.

Ponadto podczas spalania ekogroszku wytwarzają się śladowe ilości tlenku węgla i siarki, dzięki czemu materiał ten spełnia proekologiczne oczekiwania konsumentów. Cechuje się on również wysoką kalorycznością i bardzo dobrą jakością. Jest to materiał pakowany w wygodne, specjalnie zaszyte worki z etykietką z parametrami, co stanowi dowód gwarancji, że w zawartość opakowań nie ingerowały niepowołane do tego osoby. Workowany ekogroszek zapewnia także czystość w miejscu przechowywania, w przeciwieństwie do składowanego luzem węgla.

…i ekonomiczny

Piece, w których spala się ekogroszek, również cechują się wysoką jakością i nie należą do najtańszych, ale co ciekawe, takie rozwiązanie jest korzystne także pod względem ekonomicznym. Pozwala zaoszczędzić pieniądze, które mogłyby pozostać, ale tylko pozornie, w kieszeni w trakcie spalania tradycyjnego węgla.

Sam ekogroszek, który można kupić w składzie węgla Piórki, charakteryzuje się także specjalną granulacją, którą zapewnia profesjonalna linia technologiczna do przesiewania węgla. Warto w tym miejscu podkreślić, że w trakcie tego procesu nie pozostaje miał, tak charakterystyczny dla innych paliw węglowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz