Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto oddawać do skupów złom żelazny?

Dlaczego warto oddawać do skupów złom żelazny?

Co druga tona stali na świecie wytwarzana jest ze złomu. W Polsce zaś prawie 2/3 produkcji żelaza pochodzi z przetwarzania surowców wtórnych. Na wysypiskach wciąż jednak pozostaje wiele kilogramów odpadów, które mogłyby zostać poddane recyklingowi. Recykling stali to oszczędność energii i mniejsze zanieczyszczenie środowiska niż w przypadku produkcji surowców pierwotnych.  Dlaczego jeszcze warto spieniężać złom żelazny w skupach?

Złom – co to takiego?

Za złom uważane są wszystkie elementy metalowe, które mogą zostać poddane recyklingowi. Oznacza to, że w każdej chwili można je przetopić i wykorzystać do produkcji zupełnie nowych przedmiotów. Rozwiązanie to pomaga chronić naturalne zasoby Ziemi przed nadmierną eksploatacją. Recykling przyczynia się także do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, co jest obecnie kwestią bardzo ważną i często poruszaną na forum międzynarodowym. Jak informuje specjalista z firmy Karolmet- do złomu można zaliczyć stare karoserie samochodowe, elementy konstrukcyjne budynków z rozbiórki, metalowe odpady, które powstały w trakcie procesów produkcyjnych oraz odpadki komunalne, które często zamiast w skupach złomu, lądują na śmietnisku. Wśród nich bardzo często znajdują się metale kolorowe takie jak aluminium, miedź, cyna, ołów czy mosiądz. Niewielu z nas wie, że za materiały tego typu, w uczciwych punktach skupu, możemy zainkasować naprawdę atrakcyjną kwotę. Dla przykładu kilogram cyny kosztuje w skupach około 80 złotych. W wybranych punktach możemy spieniężyć także puszki po napojach, stare klamki, sprzęty elektroniczne czy akcesoria dekoracyjne do domu np. mosiądzowe świeczniki.

Złom wsadowy a złom niewsadowy- różnice

Złom stalowy można podzielić na wsadowy i niewsadowy. Mianem złomu stalowego określa się materiał, który jest gotowy do użycia w procesie stalowniczym. Wszystko dzięki temu, że dany gatunek złomu posiada odpowiedni rozmiar oraz właściwości fizyko-chemiczne. Złom niewsadowy z kolei musi- przed ponownym przetworzeniem- zostać poddany obróbce termicznej oraz mechanicznej. Dzięki temu można odpowiednio dopasować go do wsadu w piecu hutniczym.

Zalety recyklingu złomu stalowego

Jak już podkreślono wielokrotnie- recykling złomu stalowego pozwala znacznie ograniczyć emisję szkodliwych dla środowiska substancji, które powstają przy produkcji surowców pierwotnych. Dzięki procesom tego typu oszczędzana jest woda oraz energia- zarówno cieplna, jak i elektryczna. Ponadto stal produkowana z surowców wtórnych jest duża tańsza, nie tracąc przy tym na wytrzymałości. Przekazując złom do skupu, mamy nie tylko czyste sumienie, ale też parę dodatkowych złotych w kieszeni.

Opracowanie:
Tczew, Jana z Kolna 1
tel. 510 172 605
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz