Materiał Partnera

Dlaczego warto montować w domu system sygnalizacji pożaru?

Dlaczego warto montować w domu system sygnalizacji pożaru?

Pożar jest jednym z najgroźniejszych niebezpieczeństw. W ułamku chwili może on zająć całe pomieszczenie, powoduje nieodwracalne straty, zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Co czwarty pożar powstaje w domu, a więc w miejscu, gdzie powinniśmy się czuć najbezpieczniej. Mimo że statystyki są niezbyt optymistyczne, to dobrą wiadomością jest to, że przed pożarem można się ustrzec. Podstawą jest system sygnalizacji pożaru oraz wiedza, co zrobić w przypadku zagrożenia.

System sygnalizacji pożaru

Badania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2016 roku pokazują, że 45% osób badanych docenia obecność systemów ostrzegawczych, lecz zaledwie 18% ma zainstalowane czujniki dymu. Pożar jest niezwykle groźny, nie tylko ze względu na płomienie. Wraz z nim powstaje tlenek węgla, czyli czad. Jest on o tyle groźny, że nie możemy go zobaczyć, ani poczuć. Z tego względu jest nazywany “cichym zabójcą”.

Aby ustrzec się przed potencjalnym niebezpieczeństwem, warto zainstalować w mieszkaniu system sygnalizacji pożaru. Ich montażem zajmuje się wiele firm, m.in. OBSES. System alarmowy składa się z tzw. centrali, która zarządza sygnałami z czujek oraz pozostałych elementów: sygnalizatorów dźwiękowych i optycznych, czujników dymu i temperatury.

Co zrobić w przypadku pożaru w mieszkaniu?

W przypadku pożaru w pierwszej kolejności poinformuj o tym osoby w mieszkaniu. Następnie wyjdź na klatkę schodową i krzykiem zaalarmuj sąsiadów. Wezwij straż pożarną (nr 998 lub 112) i zgłoś pożar. Pamiętaj, aby się nie rozłączać - osoba dyżurująca zada dodatkowe pytania m.in. o twoje dane oraz informacje, które mogą być pomocne dla strażaków.

W przypadku pożaru należy wyprowadzić z mieszkania dzieci, osoby starsze oraz niepełnosprawne. Weź ze sobą dokumenty - o ile masz na to czas. Jeśli pożar jest niewielki i masz możliwość samodzielnie spróbować opanować sytuację zanim przyjedzie straż, koniecznie wyłącz dopływ gazu i energii elektrycznej i nie otwieraj okien. Jeśli jednak pożar szybko się rozprzestrzenia, nie ryzykuj i opuść budynek.

Inne systemy alarmowe

Decydując się na montaż systemu sygnalizacji pożaru, warto zdecydować się na inne urządzenia, które mogą nam zapewnić bezpieczeństwo. Firmy od zabezpieczeń technicznych, takie jak OBSES, mają w swojej ofercie m.in.: systemy sygnalizacji włamania i napadu. Zabezpieczają one posiadłość przed niepowołanym wtargnięciem osób postronnych, a więc chronią przed kradzieżą, napadem, włamaniem. Z kolei dla firm i miejsc użyteczności publicznej są dedykowane: system kontroli dostępu, systemy telewizji dozorowej, dźwiękowe systemy ostrzegawcze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz