Dlaczego warto lakierować zęby?

Dlaczego warto lakierować zęby?

Lakierowanie jest prostym zabiegiem stomatologicznym, polegającym na nałożeniu na powierzchnię zębów warstwy fluoru. Dostarcza ono naszym zębom kilka razy więcej tej substancji niż pasta lub płyn do płukania jamy ustnej! Dzięki temu szkliwo wzmacnia się, a próchnica może zmniejszyć się nawet o 40%. Co więcej lakierowanie można wykonywać zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Na czym polega lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów jest profilaktycznym zabiegiem wykonywanym w gabinecie stomatologicznym. Podczas zabiegu dentysta nakłada na zęby specjalny lakier fluorowy, który zasycha na ich powierzchni, pozwalając na dłuższą podaż fluoru niż w przypadku pasty czy płynu do płukania jamy ustnej. Aby zapewnić jak najdłuższe wchłanianie substancji, po zabiegu nie powinno się jeść przez około 2 godziny. Wieczorem zaleca się również nie szczotkować zębów, a jedynie wypłukać jamę ustną.

Dostarczony w ten sposób fluor jest bardzo ważny dla naszych  zębów, ponieważ zwiększa ich odporność na działanie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe. Takie działanie byłoby niemożliwe do uzyskania za pomocą zwykłej pasty do zębów.

Malowanie zębów przyniesie najlepsze efekty, jeśli zostanie wykonane po dokładnym oczyszczeniu – skalingu i piaskowaniu – ponieważ znajdujący się na zębach osad może hamować dostarczanie fluoru. Jak często powtarzać zabieg? U dzieci najlepiej wykonywać go co 3 miesiące, z kolei dorośli powinni lakierować zęby raz na pół roku. Ponieważ jednak każdy człowiek ma inne skłonności do próchnicy częstotliwość zabiegu powinna być dostosowana indywidualnie.

Jakie są wskazania do zabiegu?

W przypadku dzieci najważniejszym powodem jest wysoka skłonność do próchnicy. Z kolei dorośli powinni udać się do dentysty, jeśli:

  • noszą aparat ortodontyczny
  • noszą protezę zębową
  • mają odsłonięte szyjki zębów
  • chorują na kserostamię
  • poddają się radioterapii szyi lub głowy

Lakierowanie zębów może być wykonywane u osób w każdym wieku. U dzieci podczas zabiegu stosuje się specjalny lakier fluorowy o żółtym zabarwieniu, który jest niegroźny nawet wówczas, gdy jego niewielka ilość zostanie połknięta. Z kolei lakier dla dorosłych jest bezbarwny, dzięki czemu niweluje nieestetyczny efekt zżółkniętych zębów.

Czy warto lakierować zęby?

Zdecydowanie tak! Lakierowanie zapewnia bezpośredni kontakt fluoru z powierzchnią zęba, co powoduje, że jego struktura jest bardziej odporna na demineralizację i szkodliwe działanie kwasów i bakterii próchnicowych. Dzięki regularnemu wykonywaniu zabiegu poziom próchnicy może się zmniejszyć nawet o 40%! Oczywiście, aby to było możliwe, zęby przed zabiegiem muszą być dokładnie wyczyszczone a ubytki wyleczone. Dentysta musi również usunąć kamień nazębny.

Ile kosztuje lakierowanie zębów?

Za zabieg lakierowania zapłacisz od 50 do 250 złotych w zależności od gabinetu stomatologicznego oraz miasta, w którym zdecydujesz się wykonać zabieg. Wiele gabinetów oferuje również promocje i korzystne pakiety zabiegów – dowiedz się, czy twój dentysta może zaoferować ci korzystną cenę.

Dlaczego fluor jest nam potrzebny?

Fluor wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Powinniśmy dostarczać go do naszego organizmu już od najmłodszych lat. W ramach tzw. fluoryzacji endogennej można stosować krople, syropy lub tabletki, które zawierają związki fluoru łatwe do przyswojenia przez organizm.  W starszym wieku stosuje się fluoryzację egzogenną, czyli zabieg stomatologiczny. Lakierowanie zębów u dzieci jest bezbolesnym i nieskomplikowanym zabiegiem, który powinno się wykonywać po ukończeniu 6 roku życia.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz