Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto korzystać z pomocy logopedy?

Dlaczego warto korzystać z pomocy logopedy?

Logopedia to nauka, która zajmuje się wymową. Logopedzi każdego dnia korygują różnego rodzaju wady wymowy, kształtują prawidłowe wymawianie poszczególnych głosek, leczą zaburzenia komunikacji językowej, a w przypadku utraty lub braku mowy – nauczają jej.

Po co iść do logopedy?

Pamiętaj, że wczesna wizyta u specjalisty i rozpoznanie problemu może zapobiec rozwojowi i utrwalaniu się zaburzeń mowy u twojego dziecka. Dlatego powinieneś skorzystać z rady specjalisty, gdy zastanawiasz się, czy rozwój mowy twojego dziecka jest prawidłowy. Logopeda stwierdzi, czy istnieje jakiekolwiek zaburzenie komunikacji językowej oraz odpowie na wszystkie trapiące cię pytania związane z rozwojem mowy u dziecka. Udzieli także fachowych porad na temat prawidłowego rozwoju mowy oraz wskaże odpowiednie ćwiczenia, które zachęcają dzieci do wyraźnej wymowy. Ćwiczenia te są na tyle proste, że bez problemu można wykonywać je z dzieckiem w domu.

Indywidualne ćwiczenia logopedyczne

W sytuacji, gdy dziecko ma problem z prawidłową wymową lub występują u niego zaburzenia komunikacji językowej, warto jest skorzystać z indywidualnych ćwiczeń logopedycznych. W tym celu trzeba znaleźć profesjonalny gabinet logopedyczny, w którym będzie można liczyć na postawienie trafnej diagnozy oraz przeprowadzenie skutecznej terapii logopedycznej. Zwrócenie się o pomoc do specjalisty jest konieczne, jeśli dziecko mówi niewyraźnie lub nieprawidłowo, a także gdy jego mowa rozwija się wolniej niż u rówieśników. Terapia logopedyczna prowadzi do usprawnienia pracy narządów mowy, korekty nieprawidłowej artykulacji, a także stymuluje rozwój całego systemu językowego. Logopeda przeprowadza z dzieckiem liczne ćwiczenia, które motywują dziecko do porozumiewania się za pomocą mowy oraz robienia tego w sposób zrozumiały dla wszystkich.

Zdaniem eksperta

Podstawowym środowiskiem kształtowania się myślenia i mowy dziecka jest bez wątpienia jego dom rodzinny i najbliższe otoczenia. Rozwój mowy następuje samorzutnie podczas codziennych czynności. Atrakcyjne wydarzenia oraz silne pozytywne emocje wzbogacają i rozwijają mowę dziecka. Rola rodziców i najbliższej rodziny w rozwoju mowy dziecka jest nieoceniona. Bardzo ważne jest, aby relacja między rodzicami a dzieckiem opierała się na wzajemnym dialogu, dziecko zawsze musi zostać wysłuchane i mieć szansę na wypowiedzenie się. Absolutnie nie wolno mu przerywać ani dokańczać za nie zdań, ponieważ zaburza to proces nauki mowy. To, jak będą mówiły nasze dzieci zależy od nas samych i od tego, jaki przykład im dajemy – jeśli chcemy, aby nasze dziecko mówiło poprawnie, sami zadbajmy o wysoką jakość własnych wypowiedzi, wtedy dostarczymy dziecku prawidłowe wzorce –  powiedziała Izabella Jagieło, właścicielka Gabinetu Logopedii i Terapii Pedagogicznej Gaduła w Gorzowie Wielkopolskim. 
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz