Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto korzystać z pomocy adwokata w zakresie zamówień publicznych

Dlaczego warto korzystać z pomocy adwokata w zakresie zamówień publicznych

Adwokat w swojej pracy ma za zadanie świadczyć szeroko rozumianą pomoc prawną, a więc udzielać porad prawnych, sporządzać opinie, opracowywać akty prawne i reprezentować klienta przed sądem lub urzędem. Choć nie każdy o tym wie, adwokat może pomagać również w zakresie zamówień publicznych. Sprawdźcie dlaczego warto zdecydować się na jego pomoc w tego typu kwestiach.

Czym są zamówienia publiczne?

Zamówienia publiczne to szczegółowo uregulowana procedura wyłaniania wykonawcy dostaw, usług oraz robót budowlanych. Regulacje ich dotyczące zawarte są w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2015.2164 t.j. z dnia 2015.12.22) i w aktach wykonawczych do tej ustawy.

-Rynek zamówień publicznych stworzył zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną ofertę usług i dostaw budowlanych. W ich zakres wchodzą też usługi prawne mające na celu przygotowanie dokumentacji przetargowej oraz obsługa postępowania. Pomoc prawna potrzebna jest szczególnie w skomplikowanych postępowaniach, wymagających specjalistycznego przygotowania, takich jak zamówienia na roboty budowlane dotyczące budynków pasywnych tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Kancelarię Adwokacką Tomasza Kowalczyka.

W przypadku zamówień publicznych niezbędne są także usługi prawne świadczone potencjalnym wykonawcom. Polegają one na analizie ogłoszenia o zamówienia publiczne, dokumentacji przetargowej, a także na zadawaniu pytań, wyjaśnianiu wątpliwości oraz ewentualnym wnoszeniu środków ochrony prawnej.

Dlaczego adwokat?

Choć często można spotkać się z opinią, że kwestiami związanymi z zamówieniami publicznymi zajmują się głównie radcy prawni, to jednak warto wiedzieć, że w ich przypadku dobrze jest skorzystać z usług doświadczonego adwokata.

Prawnik może służyć kompleksowym wsparciem w zakresie zamówień publicznych. Pomaga on m.in. przy:

  • wyborze najwłaściwszego trybu udzielania zamówienia publicznego,
  • przygotowaniu i weryfikacji dokumentów SIWZ i projektów umów oraz samych umów zawieranych na okoliczność danego postępowania,
  • rozwiązywaniu bieżących problemów pojawiających się w toku postępowania, zarówno w zakresie dokumentacji przetargowej, jak i innych.

Ponadto, adwokat, który specjalizuje się w zamówieniach publicznych, może służyć swoją pomocą także wykonawcom, a więc reprezentować ich przed Krajową Izbą Odwoławczą na etapie postępowania odwoławczego oraz w sądach powszechnych (w przypadku skarg wnoszonych na orzeczenie KIO). Co więcej, ich zadaniem jest również prowadzenie spraw w sądach powszechnych, które mają związek z udzieleniem zamówienia publicznego (mogą dotyczyć np. zwrócenia wadium czy zapłaty kar umownych).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz