Materiał Partnera

Dlaczego warto jeździć konno?

Dlaczego warto jeździć konno?

Jazda konna znana i uprawiana jest przez człowieka od zamierzchłych czasów. Dawniej stanowiła jeden z powszechnie stosowanych sposobów przemieszczania się, teraz traktowana jest jako forma rekreacji oraz rehabilitacji. Dlaczego spośród tylu możliwości warto wybrać jeździectwo? Jakie może ono przynieść korzyści, a z jakimi zagrożeniami się wiąże? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Pozytywne skutki jazdy konnej

Podczas jazdy konnej zawsze obecne są dwa elementy, które wydają się oczywiste, ale które decydują o zaletach tej formy rekreacji. Są to bliskość zwierzęcia oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Pozytywnie wpływają one na nasz nastrój, a ruch na zewnątrz ma też znaczenie dla naszego układu odpornościowego oraz dotlenia mózg. Wysiłek fizyczny powoduje też wydzielanie endorfin, czyli tak zwanego hormonu szczęścia, odpowiadającego za wytrzymałość i wydolność organizmu. Ponadto jeździectwo jest najzdrowszym rodzajem wysiłku przy umiarkowanej intensywności, co pozwala utrzymać dobrą kondycję układu krążenia, a tym samym zmniejszyć ryzyko chorób serca. Lista korzyści płynących z jazdy konnej jest długa i obejmuje ponadto:

  • poprawę koordynacji ruchów i napięcia mięśniowego;
  • wzmocnienie mięśni;
  • pomoc w utrzymaniu wagi ciała;
  • łagodzenie bóli miesiączkowych;
  • rozwijanie wrażliwości, intuicji, empatii;
  • poczucie niezależności, samodzielności, odpowiedzialności;
  • naukę cierpliwości

Niewątpliwą zaletą hippiki, która nie dotyczy wielu innych sportów, jest możliwość uprawiania jej również w podeszłym wieku. Nie możemy zapomnieć jednak o zagrożeniach, o których poinformuje nas każdy instruktor podczas lekcji jeździectwa udzielanych przez firmę Horsik działającą przy Stajni Kozłowski w Jagodnem. Upadek z konia może być niebezpieczny i skutkować złamaniem czy nawet trwałym urazem. Dlatego tak ważne jest, aby nauka jazdy konnej przebiegała pod okiem doświadczonego nauczyciela.

Nauka jazdy konnej

Na uczestnictwo w kursie jeździeckim możemy zdecydować się w każdym wieku. Nauka jazdy konnej może być prowadzona zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a w obu przypadkach instruktor dostosuje jego przebieg do umiejętności jeźdźca. Jazda konna wymaga współpracy konia i człowieka, zatem oboje muszą być do tego odpowiednio przygotowani. Instruktor pracuje z młodymi końmi, uczy je jazdy pod jeźdźcem w równowadze we wszystkich trzech chodach. Zajęcia obejmują natomiast pierwszy kontakt z koniem, naukę przygotowania i siodłania konia oraz komunikację z nim, utrzymanie równowagi w czasie jazdy, a także wyjazdy w teren. Nauka jazdy konnej może odbywać się na lonży lub jako jazda samodzielna, ale to zależy od poziomu wyszkolenia jeźdźca.

Obok nauki jazdy konnej na poziomie rekreacyjnym szerokie zastosowanie ma również rehabilitacja z koniem, czyli hipoterapia. Korzystają z niej między innymi osoby z niepełnosprawnością psychoruchową, sensoryczną, umysłową, a także zaburzeniami na spektrum autyzmu czy ADHD. Celem terapii jest przywrócenie sprawności ruchowej i psychicznej w zakresie możliwym do osiągnięcia. Wyróżnić możemy tu kilka form terapii, w tym terapię ruchem konia, fizjoterapię na koniu, psychopedagogiczną jazdę konną i woltyżerkę oraz terapię kontaktem z koniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz