Dlaczego warto jeść szpinak? Roślina o niezwykłych właściwościach

Dlaczego warto jeść szpinak? Roślina o niezwykłych właściwościach

Czy wiesz, że niezwykłe właściwości szpinaku znane były już w starożytnej Persji? To właśnie dlatego szpinak nazywany był "perskim zielem". W XI wieku roślina została przywieziona do Hiszpanii i stamtąd powędrowała do kolejnych europejskich krajów, również do Polski. Dzisiaj obecna jest w naszych domach jako składnik dań głównych, koktajli czy sałatek. Przeczytaj, dlaczego warto jeść szpinak.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie składniki zawiera szpinak?

W składzie szpinaku znajdziemy wiele cennych składników odżywczych - witaminy, sole mineralne, beta-karoten oraz luteiny, które są silnymi przeciwutleniaczami. Szpinak zawiera szczególnie dużo witaminy C, żelaza, potasu, magnezu oraz kwasu foliowego.

Znajdziemy w nim również witaminy A, E, B6 oraz K. Witamina K pełni bardzo ważną rolę w procesach krzepnięcia krwi, z kolei witaminy z grupy B obniżają "zły" cholesterol a witaminy A i E - opóźniają procesy starzenia się organizmu.

Te niezwykłe właściwości szpinaku znane były już w starożytnej Persji. W XI wieku roślina została przywieziona na tereny dzisiejszej Hiszpanii i przez jakiś czas znana była jako "warzywo hiszpańskie". Z Hiszpanii szpinak powędrował dalej - również do Polski.

Szpinak – niezwykłe właściwości

Czy wiesz, dlaczego szpinak jest tak zdrowy?

  • Badania potwierdziły, że liście szpinaku wykazują właściwości antynowotworowe. Chronią też przed miażdżycą. To zasługa beta-karotenu, witaminy C i luteiny - przeciwutleniaczy, których w szpinaku znajduje się bardzo dużo.
  • Szpinak jest źródłem magnezu, który wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, obniża podatność na stres i wykazuje właściwości uspokajające. Zapobiega też bólom i zawrotom głowy. Szpinak jest więc świetną rośliną dla zestresowanych osób.
  • Liście szpinaku zawierają dużo potasu, który obniża ciśnienie, dlatego roślinę powinny jeść osoby z nadciśnieniem. Potas współdziała również z magnezem, regulując pracę serca.
  • Szpinak, ze względu na zawartość kwasu foliowego, który zapobiega wadom układu nerwowego płodu, zalecany jest kobietom w ciąży. Kwas foliowy chroni również przed chorobami układu krążenia.
  • Szpinak może być składnikiem diety odchudzającej. Jest niskokaloryczny, a zawarte w nim potas i witaminy z grupy B uczestniczą w spalaniu węglowodanów i tłuszczów oraz przyspieszają metabolizm. Ekstrakt ze szpinaku zawiera też tylakoidy, które przedłużają uczucie sytości.

Kiedy szpinak jest najzdrowszy?

Szpinak musi być świeży. Jeśli liście są przywiędłe - lepiej zrezygnować z kupna. W takiej sytuacji większość substancji odżywczych ginie. Łodygi nie powinny być zżółknięte, a liście muszą mieć jaskrawozielony kolor.

Nieumyty szpinak powinien być przechowywany w lodówce, luźno zapakowany w woreczku foliowym - dzięki temu nie utraci wartości odżywczych i zachowa świeżość przez około 4 dni.

Jak przygotować szpinak, by zachował swoje właściwości? Jeśli nie jemy świeżego szpinaku (np. w sałatce), najlepiej ugotować go na parze. Proces gotowania powinien być krótki, aby nie pozbawić liści witaminy C i B.

Gotowanie szpinaku w dużej ilości wody jest marnotrawstwem zawartych w nim witamin i składników mineralnych, które rozpuszczają się w wodzie. Najlepiej całkowicie zrezygnować z tego sposobu przygotowania.

Szpinak można również krótko dusić pod przykryciem we własnym soku (szpinak wydziela go obficie). Wywaru, który powstał, nie należy wylewać, szpinak lepiej zagęścić odrobiną zasmażki.

W jakiej postaci jeść szpinak?

Najlepiej jeść szpinak świeży - w tej postaci świetnie nadaje się do sałatek. Poza sezonem można jeść szpinak mrożony.

Można łączyć go z serami (np. pleśniowym, fetą czy parmezanem), owocami (gruszką, winogronami, truskawkami) i oliwą z oliwek (w ten sposób zwiększymy wchłanianie beta-karotenu).

Liście szpinaku można wykorzystać do przyrządzania makaronów, np. spaghetti lub penne. Aby przyrządzić sos, liście uduś na oliwie z dodatkiem czosnku i gałki muszkatołowej. Nie gotuj ich! Stracą na wartości i smaku.

Szpinak świetnie nadaje się także jako farsz do naleśników, pierogów czy tart z kruchego ciasta. Aby zachował swój piękny, zielony kolor - przed przygotowaniem skrop liście sokiem z cytryny.

sałatka ze szpinakiem

Kto nie powinien jeść szpinaku?

Nie w każdym przypadku jedzenie szpinaku jest wskazane. Liście tej rośliny zawierają kwas szczawianowy, który wypłukuje z organizmu wapń. Z tego względu szpinaku nie powinny jeść osoby, które cierpią na kamicę nerkową, ponieważ szczawian wapnia zwiększa produkcję kamieni nerkowych.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz