Materiał Partnera

Dlaczego warto jeść pieczywo oraz który jego rodzaj wybrać?

Dlaczego warto jeść pieczywo oraz który jego rodzaj wybrać?

Pieczywo od lat było podstawowym składnikiem naszego menu w Polsce. W ostatnich latach zaczęło się to drastycznie zmieniać. Niemniej jednak dietetycy biją na alarm, że jego spożywanie jest konieczne, dla naszego dobrego funkcjonowania, a także wbrew pozorom, do zachowania dobrej wagi. Dlaczego jest tak istotne oraz jaki rodzaj pieczywa najlepiej wybrać?

Dlaczego warto jeść pieczywo?

Pieczywo jest podstawą naszego żywienia. W piramidzie żywieniowej to właśnie produkty zbożowe stanowią jej trzon. Mimo, że w ostatnim czasie znacznie zmalała ilość spożywanego przez nas pieczywa, nie należy zapominać, że jest ono niezwykle ważne dla naszego przewodu pokarmowego, gdyż reguluje jego pracę, a ponadto daje nam konkretną liczbę kalorii, która zamieniana jest na energię potrzebną podczas intensywnego dnia. Wbrew pozorom, także dla osób szczególnie dbających o linie, czy będących na diecie, jest ono bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza rano. O ile wieczorem możemy je zastąpić, czymś innym, o tyle rano warto je pozostawić w naszym jadłospisie. Nasz mózg potrzebuje węglowodanów do poprawnego funkcjonowania. Oczywiście, najlepiej, abyśmy nie spożywali go w postaci cukru, czy słodyczy, ale właśnie innych, lepszych produktów, do których jak najbardziej zalicza się chleb, jako źródło węglowodanów złożonych, których brak bardzo szybko może spowodować zmęczenie, osłabienie, brak koncentracji. Ponadto, paradoksalnie, bez pieczywa trudniej schudnąć, gdyż zawiera ono w sobie błonnik, który reguluje pracę naszego układu pokarmowego.

Jakie pieczywo spożywać?

Powinniśmy spożywać każdego rodzaju pieczywo. Bardzo dobre jest pieczywo razowe, nie mniej jednak dobrze również jeść pieczywo mieszane. Pieczywo pszenne ma najwięcej kalorii, dlatego jeżeli mamy bardzo intensywny dzień i spalamy dużo kalorii, można je jeść na śniadanie. Warto wybrać dobrą piekarnię, aby chleb był bez sztucznych polepszaczy. Świeża kanapka, lub świeża, zrobiona bułka z solidną porcją warzyw, z dodatkiem wędliny, sera, czy ryby będzie idealnym wyborem na dobre, pożywne i zdrowe śniadanie. Zwracaj uwagę na kolor chleba, jego wagę i skórkę, dopytuj sprzedawców o jego składniki. Warto znaleźć miejsce, do którego będziemy mieli zaufanie, jak kanapkowe love, które serwuje kanapki i bułki firma Kanapkowelove Przemysław Maliszewski , także z możliwością cateringu, jeśli organizujesz większe śniadanie dla grupy przyjaciół, rodziny, czy pracowników.

Opracowanie:
Wrocław, Żelazna 54 lok. 56
tel. 690 930 572
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz