Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto jeść chleb żytni?

Dlaczego warto jeść chleb żytni?

Człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki energii, witamin, a ponadto składników odżywczych. Bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o codzienne menu, mają produkty zbożowe, a przede wszystkim pieczywo. Jednym z wartościowszych produktów jest chleb żytni, który dostarcza szereg mikro i makroelementów. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto włączyć chleb żytni do swojego jadłospisu?

Jakie zalety ma zakwas żytni?

Chleb żytni to produkt, który wytwarzany jest na zakwasie, w którym znajdują się bakterie mlekowe przyczyniające się do otrzymania prozdrowotnych właściwości tego pieczywa. Naturalna fermentacja usuwa związki charakteryzujące się działaniem rakotwórczym. Kwas mlekowy powoduje zmniejszenie ilości enzymów, które ponoszą odpowiedzialność za przemianę związków prokancerogennych w kancerogenne. Co więcej, dużą korzyścią jest także wzmocnienie systemu odpornościowego człowieka. Warto podkreślić, że fermentacja mlekowa zwiększa ponadto dostępność mikro i makroelementów, które znajdują się w mące przez rozkładanie kwasu fitynowego. Bakterie mlekowe doprowadzają do degradacji wskazanym związków. Zwiększa się tym samym przyswajalność fosforu, magnezu, cynku, czy wapnia.

Jakich składników odżywczych dostarcza chleb żytni?

W pieczywie żytnim znajdziemy głównie węglowodany. Warto wspomnieć również o białku, które jest niepełnowartościowe wyróżniające się niską zawartością aminokwasów. Chleb żytni to niezwykle cenne źródło składników mineralnych. Wymienia się tutaj żelazo, wapń, cynk, mangan, potas. W pieczywie żytnim znajdziemy witaminy z grupy B, przede wszystkim B1, B6 i kwas foliowy - podkreśla pracownik piekarni Grejdi Dymińscy Sp. jawna. Zauważyć należy, że produkt uzyskany z mąki żytniej razowej charakteryzuje się wyższą wartością odżywczą niż chleb uzyskany z mąki oczyszczonej, która pozbawiona jest wartościowego ziarna. Pieczywo razowe jest zdecydowanie mniej kaloryczne. Związane jest to z większą wilgotnością miękiszu, a także większą zawartością błonnika. Do chleba żytniego można dodać ziarna słonecznika, pestki dyni inne ziarna i miód. Często dodaje się także soję. Dzięki temu takie pieczywo dostarcza wartościowe białko roślinne. Obecność słonecznika dostarcza do ludzkiego układu magnez, żelazo, witaminę E i B1.

Opracowanie:
Zduńska Wola, Spacerowa 89
tel. 43 823 22 49
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz