Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto inwestować w szkolenia wewnętrzne?

Dlaczego warto inwestować w szkolenia wewnętrzne?
Człowiek uczy się przez całe życie. To powiedzenie chyba jeszcze nigdy nie było tak dosłowne i tak aktualne jak w dzisiejszych czasach. I nie chodzi tutaj bynajmniej o fakt wydłużenia okresu regularnej, szkolnej edukacji, a o konieczność nieustannego powiększania kwalifikacji poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach i szkoleniach.

Dlaczego coraz więcej z nas korzysta z oferty studiów podyplomowych, kursów zawodowych czy rozmaitych szkoleń? Powód jest prosty. W krajach, w których kluczowe znaczenie ma gospodarka oparta na wiedzy, dbałość o nieustanny wzrost kompetencji jest czynnikiem decydującym o naszym sukcesie na rynku pracy. To także doskonały sposób na zdobycie przez firmę przewagi konkurencyjnej, a w dalszej perspektywie – wzrost jej pozycji w branży. Dlatego też tak wielką popularnością cieszą się szkolenia, zarówno tzw. otwarte, jak i wewnętrzne.

Jakie są atuty szkoleń wewnętrznych?

Różnica między szkoleniem otwartym a wewnętrznym polega na sposobie naboru jego uczestników. W pierwszym przypadku, zgodnie z nazwą, szkolenie jest otwarte dla wszystkich. Formuła taka jest jednak pewnym ograniczeniem, ponieważ organizator musi wziąć pod uwagę właśnie ową różnorodność słuchaczy i dostosować, a w zasadzie „uśrednić” program szkolenia tak, aby odpowiadał potrzebom jak najszerszej grupy osób.

Szkolenie wewnętrzne przypomina bardziej operację, podczas której pacjent leczony jest z chirurgiczną precyzją. Szkolenie takie przygotowane jest z myślą o konkretnej firmie. Cały program jest tworzony na podstawie wnikliwej analizy sytuacji firmy, między innymi za pomocą szczegółowych badań ankietowych, którymi obejmowane są różne piony przedsiębiorstwa, od kadry zarządzającej po szeregowych pracowników.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt tego rodzaju szkoleń. Jest nim możliwość wykorzystania tzw. trenerów wewnętrznych lub zewnętrznych, którzy szkolą pracowników bezpośrednio podczas wykonywania przez nich obowiązków w miejscu pracy. Dzięki temu korygowanie ewentualnych błędów oraz przepływ cennych informacji na linii trener-pracownik odbywa się na bieżąco, niemalże w „czasie rzeczywistym”. Taką możliwość zapewnia np. Ośrodek Szkoleń i Informacji Effect.

Gdzie odbywają się szkolenia?

W przypadku szkoleń otwartych organizator może nam zaproponować salę wynajętą np. w centrum konferencyjnym lub w swojej siedzibie. Natomiast szkolenia wewnętrzne, trochę wbrew swojej nazwie, nie zawsze muszą mieć miejsce w firmie klienta. Zdecydowanie bowiem lepsze efekty daje wyjście z uczestnikami szkolenia poza teren ich miejsca pracy. Jak tłumaczy specjalista ze wspominanego już wcześniej Ośrodka Szkoleń i Informacji Effect - Zauważono, że „odcięcie” się od codziennej rzeczywistości i przeniesienie słuchaczy szkolenia w miejsce zupełnie neutralne sprawia, że pozyskiwanie wiedzy jest dużo skuteczniejsze, a całe szkolenie – bardziej efektywne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz