Materiał Partnera

Dlaczego warto inwestować w systemy rekuperacji w domu?

Dlaczego warto inwestować w systemy rekuperacji w domu?

Wiele mówi się o korzyściach płynących z zastosowanie ekologicznych rozwiązań w instalacjach grzewczych. Chodzi tu nie tylko o zastosowanie odnawialnych źródeł energii w pracy i napędzie instalacji, ale też odzysk energii z tej wykorzystywanej przez system, czyli rekuperacja. Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła stworzymy zdrowe środowisko i zaoszczędzimy pieniądze.

Proces rekuperacji

Potocznym określeniem dla wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem jest właśnie rekuperacja. Powietrze z zewnątrz jest nawiewane równocześnie z procesem jego „wyciągania” na zewnątrz budynku. Przebieg tej wymiany jest kontrolowany, a rekuperator zarządza wymianą ciepła, dzięki której możliwe jest odzyskanie jego części.

Usługi w zakresie rekuperacji oraz wykonania inteligentnych systemów grzewczych opartych o energię odnawialną prowadzi firma ANDRE-TECH, która kompleksowo pomoże nam w doborze i instalacji odpowiedniego dla nas systemu.

Korzyści płynące z rekuperacji

Rekuperacja ma wiele zalet, które możemy podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich jest zdrowie. Przy zastosowaniu tego rozwiązania eliminujemy zagrożenie przeciągów w domu, a sam budynek jest dobrze przewietrzony bez względu na warunki atmosferyczne panujące za oknem. Nawiewane do środka powietrze pozbawione jest pyłów i alergenów dzięki filtrowaniu, jakiemu zostaje ono poddane. Mniejsza zawartość dwutlenku węgla w powietrzu oznacza także lepsze samopoczucie domowników oraz mniejszą jego emisję do atmosfery.

Rekuperacja pozwala na oszczędności w zakresie kosztów ogrzewania domu – zostają one zmniejszone o połowę. W połączeniu z ogrzewaniem opartym na energii odnawialnej da nam to niezwykle atrakcyjny pod względem finansowym system. Sam budynek staje się dzięki rekuperacji bardziej energooszczędny. Obecność rekuperatorów pozwoli nam także zrezygnować z budowy kominów przeznaczonych do wentylacji grawitacyjnej. Niepotrzebne będą też drogie okna wyposażone w nawiewniki i mikrowentylację.

System ten pozwala na stworzenie warunków komfortu klimatycznego. Cały czas oddychamy tylko świeżym powietrzem, ponieważ zużyte jest usuwane z domu. Obniżony zostaje poziom wilgoci w powietrzu. Dodatkowe chłodzenie latem i większą sprawność rekuperatora zimą zapewni nam montaż kolektora gruntowego.

Rekuperacja to także znaczna wygoda użytkowania domu. Okna i lustra w łazience nie parują nawet podczas kąpieli. System zapewnia możliwość aktywnego wietrzenia podczas przyjęć lub gotowania potraw o intensywnym zapachu. Insekty nie dostają się do środka, a w domu cały czas jest świeże powietrze – nawet zimą i to bez wychładzania domu. Brak konieczności otwierania okien zwiększa bezpieczeństwo budynku, na przykład przed włamaniem, zwłaszcza gdy nas w nim nie ma, a także pozwala wyciszyć panujący na zewnątrz hałas.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz