Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto chodzić z psem do groomera?

Dlaczego warto chodzić z psem do groomera?

Niegdyś większość społeczeństwa uważała, że psy nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, polegającej na kąpieli, strzyżeniu czy dbaniu o ich sierść. Obecnie to podejście się nieco zmieniło i coraz większa liczba osób chodzi ze swoimi pupilami do groomera w celu przeprowadzenia czynności mających na celu pielęgnację psa. Kim jest groomer i czym się zajmuje?

Groomer – kim jest i po co do niego iść?

Mówiąc najprościej groomer to tzw. psi fryzjer. Należy jednak zaznaczyć, że kompetencje wykwalifikowanego groomera są znacznie szersze i nie polegają jedynie na strzyżeniu i układaniu psiej sierści. Usługi groomerskie dotyczą najróżniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, których przykładem może być kąpiel i mycie sierści, czesanie, trymowanie sierści, a nawet czyszczenie jamy ustnej psa, jego oczu i uszu. Z tego względu groomera powinniśmy postrzegać jako osobę, która zajmuje się pielęgnacją psów od A do Z.

Z usług groomerskich najczęściej korzystają osoby, którym zależy na tym, aby ich pupil był zadbany. Skorzystanie z takich usług jest znacznie bezpieczniejsze niż samodzielne próby wyczyszczenia psa, ponieważ groomerzy posiadają specjalistyczne narzędzia pielęgnujące, a do tego znają podstawy kynologii. Kynologia to nauka o psach. Dzięki temu groomer wie, jak zachowywać się w stosunku do czworonogów, a także, jak, np. jak długą sierść powinien mieć pies danej rasy.

Jakie są podstawowe i dodatkowe usługi groomerskie?

Groomerzy zazwyczaj świadczą usługi polegające na strzyżeniu psów. Zanim możliwe będzie przeprowadzenie tej czynności, konieczne jest wykonanie kilku innych zabiegów pielęgnacyjnych. Pierwszym z nich jest kąpiel psa. W jej trakcie używa się specjalnych kosmetyków, które nie są szkodliwe dla zwierząt, a ich zadaniem jest pielęgnacja sierści. Po kąpieli przychodzi czas na rozczesanie sierści. Ta czynność jest bardzo ważna, w szczególności u psów mających długą sierść. Z kolei u psów szorstkowłosych stosuje się dodatkowo trymowanie, dzięki któremu możliwe jest pozbycie się podszerstki i wypadającej sierści. Dopiero potem można przejść do strzyżenia. Doświadczeni groomerzy, jakich znajdziemy np. w Salonie Pielęgnacji Psów Pieszczotka w Złotowie w województwie wielkopolskim, wiedzą, że nie można strzyc psów na łyso, a minimalna długość sierści powinna wynosić około 1,5 cm. Standardy związane ze strzyżeniem psów zostały ustalone przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a psi fryzjerzy zapoznają się z nimi w trakcie kursu mającego na celu przygotowanie ich do wykonywania zawodu.

Do pozostałych usług groomerskich zaliczamy np. czyszczenie uszu i oczu, mycie zębów, obcinanie pazurów, a także usuwanie wszelkich insektów. Wizyta u groomera jest w szczególności wskazana, jeśli właściciele wspomnianych czworonogów nie wiedzą, jak poradzić sobie z tymi problemami. Oddając psa w ręce specjalisty, możemy mieć pewność, że naszemu pupilowi nic nie grozi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz