Materiał Partnera

Dlaczego warto chodzić do kościoła i co w nim znajdziemy?

Dlaczego warto chodzić do kościoła i co w nim znajdziemy?

Szybko żyjemy, a stres stał się jednym z powszechnych problemów cywilizacyjnych. Nie mamy czasu na relacje, na zastanowienie się nad sobą, oraz nad tym, po co żyjemy. Tymczasem znalezienie przestrzeni na refleksje, kontakt z sobą samym i człowiekiem, może nas otworzyć na pytania o sens wszystkiego, co robimy i znaczenie Boga w naszym życiu, czego efektem może być większy pokój i poczucie sensu oraz naszego szczęścia.

Przystań na chwilę

Jeżeli trudno zatrzymać się we własnym domu, warto znaleźć miejsce, gdzieś na zewnątrz, gdzie nie będą nas odciągały, choć na chwilę, nasze obowiązki. Dobrym miejscem na wyciszenie, na zatrzymanie się, jest kościół, do którego można wstąpić każdego dnia na krótki czas, oraz w niedzielę na eucharystię. Nawet tak krótki czas, może nam pomóc ustalić życiowe priorytety, nakierować na to, co ważne i ważniejsze, dzięki czemu łatwiej w życiu będzie nam podejmować różnorodne wybory, aby żyć w pokoju. Kościół skupia ludzi wierzących umożliwiając im uczestnictwo w różnorodnych grupach i ruchach religijnych typu liturgiczna służba ołtarza, rada parafialna, różnorodne stowarzyszenia na przykład stowarzyszenie Żywy Różaniec, czy grupy modlitewne. Spotykanie się w obrębie wspólnot chrześcijańskich pozwala na pogłębienie wiary, a także nawiązanie głębokich relacji. Każdy może znaleźć swoje miejsce – czy to starsi, dorośli, młodzież, czy dzieci. Także dla najmłodszych uczestników organizowane są ciekawe formy rozwijające typu schola dziecięca. Kościół może stać się domem dla całej rodziny.

Wspólnota chrześcijańska

Poza przyjaźniami i czasem na refleksje, kościół jest miejscem udzielania sakramentów i miejscem spotkania z Bogiem. Do parafii rzymskokatolickiej św. Faustyny Kowalskiej możemy uczęszczać na codzienną i niedzielną mszę świętą, korzystać z sakramentu pojednania, ochrzcić dziecko, zawrzeć sakramentalny związek małżeński, a także uczestniczyć w nabożeństwach różańcowych, majowych, czerwcowych, czy innych. Księża pracujący w parafii starają się być dyspozycyjnymi dla wiernych, w celu przeprowadzenia ważnej rozmowy. Polska może cieszyć się dużym przywilejem ze względu na dużą liczbę kościołów i możliwość wyboru mszy świętej niemal o każdej porze dnia. Życie parafialne umożliwia wierzącym spotykanie się ze sobą w celu budowania własnej wiary, dawania świadectwa innym, nauczanie katolickie, zawieranie głębokich więzi we wspólnocie chrześcijańskiej oraz miejsce i przestrzeń na refleksje i spotkanie z Bogiem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz