Materiał Partnera

Dlaczego warto, aby dzieci chodziły do przedszkoli?

Dlaczego warto, aby dzieci chodziły do przedszkoli?

Przychodzimy na świat, poznajemy go, rośniemy, rozwijamy się. Każdy z nas był dzieckiem. Wczesny rozwój był u każdego z nas podobny, aczkolwiek różnie wyglądały nasze doświadczenia, jeśli chodzi o uczęszczanie do przedszkola. Przedszkole jest ważnym elementem rozwoju dziecka, swego rodzaju rozpoczęciem formalnej edukacji. Najczęściej zaczyna się ona w wieku trzech, czterech lat w przedszkolu. Poznajmy zalety takiego rozwiązania.

Kiedy posłać dziecko do przedszkola?

Najczęściej dzieci zaczynają uczęszczać do przedszkoli wraz z osiągnięciem przez nie wieku 2,5 – 3 lat życia. Są również przedszkola przyjmujące młodsze dzieci, jednak należą one do rzadkości i są w sferze prywatnej. Zdaniem psychologów, nie każde dziecko nadaje się emocjonalnie do chodzenia do przedszkola przed ukończeniem 3 lat. Zdarza się, że emocjonalnie dziecko jest gotowe do chodzenia do przedszkola, gdy skończy 4 lata.

Musimy obserwować nasze dziecko, starać się poznać jego potrzeby, również emocjonalne. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć opinii psychologa dziecięcego. Na podstawie obserwacji i wywiadu wyda on opinię, która pomoże nam podjąć decyzję – czy już, czy dopiero za rok posyłamy dziecko do przedszkola.

Korzyści dla dzieci wynikające z uczęszczania do przedszkola

Jedną z podstawowych zalet jest integracja dziecka z równolatkami. To tutaj uczy się bawić wspólnie, dogadywać czy toczyć pierwsze spory z rówieśnikami. Nabiera odwagi do komunikacji z innymi, uczy poznawać się oczekiwań innych osób na podstawie ich zachowań. Jak tłumaczy właścicielka przedszkola Stumilowy Las, Katarzyna Nowacka, dzieci mają naturalną potrzebę kontaktu z innymi i w przedszkolu mogą ją zaspokoić. Nauka życia w grupie jest wymogiem życia i jak wiele stopni edukacji, im wcześniej podjęta, tym lepiej.

Istotnym elementem jest edukacja dziecka. Przedszkola oferują rozbudowane formy zajęć edukacyjnych dla małych dzieci. Są to:

  • liczne zabawy edukacyjne
  • poznawanie świata poprzez opowiadania
  • prezentacje multimedialne
  • gry dydaktyczne
  • zajęcia plastyczne, muzyczne
  • zajęcia z rytmiki, gimnastyki
  • nauka języka obcego.

To tutaj dzieci mają szansę na wycieczki edukacyjne, dostęp do profesjonalnego placu zabaw czy zabawek, jakich bywa, że nie mają w domu. Bawiąc się nimi, nabywają umiejętności manualnych. Uczą się samodzielności, dyscypliny, szacunku do przełożonych. Jest to także forma urozmaicenia ich codziennego czasu. Pomagają w adaptacji do rozpoczęcia właściwego procesu edukacji, jakim jest szkoła.

Dzięki przedszkolu, rodzice mają przerwę w zajmowaniu się dzieckiem i mogą ten czas poświęcić na powrót do życia zawodowego i lub po prostu zająć się sobą. Jest to o tyle istotne, że początkowa opieka nad dzieckiem jest całodobowa i bardzo męcząca fizycznie i psychicznie. Nawet najbardziej zatroskani rodzice mają prawo do przerwy.

Opracowanie:
Gdynia, Wielkopolska 303
tel. 886 163 290
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz