Artykuł sponsorowany

Dlaczego suszymy piasek?

Dlaczego suszymy piasek?

Produkcja piasku nie dotyczy wyłącznie jego wydobywania oraz transportu. I chociaż kwestie te również są niezwykle istotne, o ostatecznych właściwościach i finalnym zastosowaniu każdego materiału sypkiego – w tym piasku – decyduje jego suszenie. Wpływa ono w istotny sposób na to, dokąd może trafić piasek. I chociaż najczęściej z materiałami o niskiej wilgoci spotkamy się na budowie, niektóre gałęzie przemysłu również nie mogą się bez niego obyć.

Po co tak naprawdę suszony jest piasek?

Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją (w tym także suszeniem) piasku – takie jak firma Anmar – doskonale zdają sobie sprawę z tego, do czego potrzebny jest suszony piasek. Aby zrozumieć to zagadnienie, musimy przede wszystkim przyjąć, że praktycznie każde zastosowanie piasku – budowlanego czy przemysłowego – wymaga jego uprzedniego wysuszenia. Proces ten jest bardzo powszechny, a wiele gałęzi przemysłu jest od niego wręcz uzależnionych. Ma to przede wszystkim związek z wymaganiami obowiązującymi w różnych procesach technologicznych – piasek wysuszony ma zupełnie inne parametry od tego wilgotnego. Ważny jest także stopień jego wysuszenia.

Gdzie przydaje się piasek suszony?

Suszony piasek wymagany jest przede wszystkim przy produkcji szkła, w odlewnictwie czy przy wytwarzaniu materiałów ogniotrwałych. Używany w tych branżach piasek po prostu musi przejść proces dokładnego suszenia. Mniej dokładnego suszenia wymagają produkty tak zwanej chemii budowlanej, z którymi większość z nas miała jakąś styczność. Należą do nich między innymi zaprawy murarskie, tynki szpachlowe, posypki, farby czy lakiery. Suchy piasek jest niezbędny także w obróbce strumieniowej znanej popularnie jako piaskowanie, o którym wszyscy słyszeliśmy w kontekście stomatologicznym. Piaskowanie stosowane jest także w obróbce kamienia, konstrukcji stalowych czy elewacji. Suszony piasek jest również istotnym elementem nawierzchni wszystkich boisk sportowych, gdzie stanowi swoistą „bazę” do nakładania kolejnych warstw powierzchni, takich jak choćby tak zwana „sztuczna trawa”. Wysuszony piasek znajduje się właściwie wszędzie – używa się go do produkcji betonu, posadzek przemysłowych, asfaltu czy cementu. Za ciekawostkę możemy uznać fakt, że dobrze wysuszony piasek stosowany jest także przy wydobywaniu gazu łupkowego w procesie szczelinowania skał. Do dzisiaj używane są także piasecznice – urządzenia podające suchy piasek pod koła jadącej lokomotywy, co zabezpiecza cały skład przed poślizgami. Widzimy zatem, że bez suszenia piasku wiele znanych nam obecnie procesów i zjawisk zwyczajnie nie mogłoby mieć miejsca.

Oceń artykuł (2)
1.5
Komentarze
Dodaj komentarz