Dlaczego śniadanie to najważniejszy posiłek dnia?
Według zasad zdrowego żywienia Instytutu Żywności i Żywienia, każdego dnia należy spożywać 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Taki rozkład ogranicza podjadanie między posiłkami oraz ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. W powszechnej opinii najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia jest śniadanie. Dlaczego śniadanie jest tak ważne?
Dlaczego śniadanie jest tak ważne?
Podczas snu nasz metabolizm zwalnia, dlatego tak ważne jest, by rozpocząć nowy dzień posiłkiem, który go przyspieszy oraz dostarczy energii i niezbędnych składników odżywczych. Pełnowartościowe śniadanie najlepiej spożyć do 2 godzin po wstaniu z łóżka, co przyczyni się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia i rozwój intelektualny. Ludzie, którzy nie jedzą śniadań, są rozdrażnieni, skarżą się na złe samopoczucie i bóle głowy. Regularne spożywanie śniadań ma także wpływ na masę ciała – brak śniadań jest rekompensowany pozostałymi większymi posiłkami. W ten sposób w mniejszej liczbie posiłków spożywanych jest tyle samo kalorii. Z tego powodu śniadanie wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla zachowania zdrowia.
Jak komponować śniadanie?
Rozpoczynając dzień od śniadania, dostarczamy organizmowi energię niezbędną do efektywnego rozpoczęcia dnia. Spożywanie śniadań jest istotne, ale bardzo ważna jest również ich jakość. Najlepiej, aby składało się z produktów zbożowych pełnoziarnistych, m.in. pieczywa z dobrego zakładu cukierniczego, płatków zbożowych, musli i otrębów. Produkty te są źródłem błonnika pokarmowego oraz węglowodanów złożonych. Dają one uczucie sytości, a ich długie i powolne wchłanianie stopniowo dostarcza energii organizmowi. Tym samym zapobiegają nagłym wahaniom poziomu cukru, który ma miejsce w przypadku spożycia węglowodanów prostych. Dobrym dodatkiem do produktów zbożowych są produkty mleczne, produkty białkowe i koniecznie duża ilość warzyw oraz owoców. Warto przy tym dodać, że połączenie w jednym posiłku produktów zbożowych i mlecznych sprzyja lepszemu wykorzystaniu przez organizm białka znajdującego się w zbożach. Jeśli zwykłe kanapki nie są już atrakcyjne, można je łatwo zastąpić pysznymi obwarzankami, rogalami lub bułkami z dodatkiem pestek dyni, słonecznika, z siemieniem lnianym lub orzechami. Są one polecanym dodatkiem do śniadania, gdyż stanowią źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawierają także białko o wysokiej wartości odżywczej, błonnik, kwas foliowy, witaminy antyoksydacyjne, sterole roślinne oraz magnez i potas.