Artykuł sponsorowany

Dlaczego ściany fundamentowe warto wznosić z bloczków?

Dlaczego ściany fundamentowe warto wznosić z bloczków?
Fundament to niepozorny, ale kluczowy element każdej konstrukcji, decydujący o jej stabilności. Ławy fundamentowe to jednak nie wszystko – istotne znaczenie mają ściany fundamentowe znajdujące się pod ziemią w przypadku budynków podpiwniczonych lub też nad nią, jeśli projekt nie obejmuje piwnicy. Ściany fundamentowe powinny wyróżniać się odpowiednim ułożeniem, grubością, a przede wszystkim wysoką jakością. Dlaczego warto wznosić je z bloczków?

Właściwości bloczków fundamentowych

Bloczki fundamentowe służą do budowy fundamentów murowanych i są dobrą alternatywą dla pracochłonnych konstrukcji monolitycznych. Wyróżniamy przy tym bloczki betonowe oraz keramzytobetonowe, które dodatkowi keramzytu zawdzięczają mniejszą masę i wyższy stopień izolacyjności termicznej. Tego typu materiały charakteryzuje wysoka wytrzymałość oraz odporność na ściskanie i znaczne obciążenia. Przykładowo bloczki fundamentowe Leca oferowane przez firmę TELE-STROP-SYSTEM cechuje wytrzymałość na poziomie min. 5 MPa. Ponadto bloczki keramzytobetonowe wyróżnia przy tym mała nasiąkliwość. Są one odporne na działanie mrozu, mikroorganizmów, substancji chemicznych czy pleśni. Fundamenty murowane z użyciem bloczków wykonuje się przy pomocy zaprawy cementowej, a następnie tynkuje. Dodatkowo spoiny można uzupełnić zbrojeniem. Tak wykonana konstrukcja jest mocna i stabilna, dobrze zabezpiecza budynek przed wilgocią oraz stratami ciepła.

Fundamenty z bloczków - zalety

Ściany fundamentowe murowane cieszą się coraz większą popularnością. Fundamenty monolityczne wymagają bowiem wykonania skomplikowanych szalunków, które wypełnia się betonem. Z kolei bloczki wyróżnia łatwy i mniej czasochłonny montaż, który nie wiąże się z potrzebą ustawienia deskowania. Do zalet fundamentów z bloczków należy również ich uniwersalność. Tego typu konstrukcje znajdują zastosowanie przy budowie różnych obiektów z zakresu budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego, a w dodatku mogą być wykorzystane na różnego rodzaju gruntach, zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z niskim poziomem wód gruntowych. Przy pomocy bloczków wykonuje się przy tym fundamenty o różnej grubości i kształcie, a to dzięki szerokiej ofercie wymiarów i kształtek, w tym np. wieńcowych i nadproży. Bloczki keramzytobetonowe stanowią przy tym znakomitą izolację cieplną. Nie bez znaczenia jest również koszt budowy fundamentów murowanych – bloczki keramzytobetonowe są dostępne w atrakcyjnych cenach, a sama robocizna też kosztuje mniej niż np. w przypadku ciężkich bloczków betonowych. Podsumowując, fundamenty z bloczków to rozwiązanie niezwykle trwałe oraz ergonomiczne, którym warto się zainteresować.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz