Dlaczego rola systemów sygnalizacji pożaru jest tak istotna?
Ewentualność pojawienia się pożaru jest tak naprawdę jednym z największych zagrożeń dla osób znajdujących się wewnątrz budynku. Kluczem do zminimalizowania potencjalnych strat zarówno materiałowych, jak i przede wszystkim ludzkich, jest jego wczesne wykrycie. Oczywiście odpowiadają za to nowoczesne systemy detekcji. Z jakimi konkretnie informacjami na ich temat warto się zapoznać?
Za najważniejsze elementy nowoczesnego systemu sygnalizacji pożaru uznaje się specjalistycznie zaprojektowane czujniki. To właśnie te urządzenia, rozlokowane w całym obiekcie, stale monitorują skład powietrza atmosferycznego. Jeżeli dojdzie do wykrycia substancji charakterystycznych dla dymu takich jak m.in. zabójczy tlenek węgla, to do centrali sterującej natychmiast zostaje wysłany sygnał o konieczności wszczęcia alarmu. Czujniki najnowszej generacji mogą analizować również inne czynniki, jednoznacznie wiążące się z pożarem. Mowa tutaj oczywiście o podwyższonej temperaturze. Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak zaznaczają specjaliści od zabezpieczeń przeciwpożarowych z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego prowadzonego przez Piotra Makowskiego, najskuteczniejszym sposobem na zrealizowanie tego celu jest połączenie pracy czujników sygnalizacji pożaru z klapami oddymiającymi w jeden wydajnie funkcjonujący system. To właśnie w ten sposób można zyskać dodatkowe minuty, które w tak skrajnych sytuacjach, mogą zadecydować o życiu wielu ludzi.
System sygnalizacji pożaru, czyli co?
Przyczyny pojawienia się ognia w budynku mogą być bardzo różne. Czasami do niebezpiecznej sytuacji przyczynia się wadliwie funkcjonująca instalacja elektryczna lub gazowa, a czasami ogień powstaje wskutek zlekceważenia przez pracowników podstawowych zasad BHP. Bez względu na okoliczności towarzyszące, pożar zawsze powinien być traktowany w kategoriach śmiertelnego zagrożenia. Jego możliwie wczesne wykrycie gwarantuje wszystkim zgromadzonym w budynku odpowiednią ilość czasu do przeprowadzenia sprawnej ewakuacji.
Jak pozbyć się zabójczego dymu?
Niestety statystyki wyraźnie udowadniają, że wbrew powszechnie panującej opinii, sam ogień nie jest tak niebezpieczny, jak mogłoby się wydawać. Zdecydowana większość ofiar śmiertelnych pożaru to ludzie, u których doszło do zatrucia się dymem. Zawarte w nim substancje chemiczne mają absolutnie niszczący wpływ na drogi oddechowe. W bardzo silnie zadymionych pomieszczeniach oddychanie staje się wręcz niemożliwe. Dlatego też jedną z istotniejszych kwestii w przypadku wystąpienia pożaru, staje się wydajne odprowadzenie dymu poza przestrzeń użytkową.