Materiał Partnera

Dlaczego regularny przegląd kotła jest koniecznością?

Dlaczego regularny przegląd kotła jest koniecznością?

Producenci kotłów gazowych z reguły zalecają wykonywanie przeglądu raz do roku. Wielu użytkowników nie przestrzega tych wytycznych, tłumacząc się brakiem czasu lub oszczędnością. W przypadku poważnej awarii pieca możemy jednak ponieść znacznie większe koszta niż te związane z regularnym serwisowaniem. Jak często wykonywać przegląd kotłów gazowych, by użytkowanie pieca było opłacalne i bezpieczne?

Ogólnie obowiązująca zasada mówi, że należy przestrzegać częstotliwości przeglądów podanej przez producenta w instrukcji obsługi lub eksploatacji kotła. Obowiązek przeglądu stanu technicznego pieców jest też regulowany przez Prawo budowlane. Większość producentów zaleca coroczne przeglądy urządzeń, które powinno się wykonywać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Serwis i konserwacja

Przegląd kotłów gazowych jest niezbędny dla zachowania prawidłowej pracy urządzeń grzewczych. Przeprowadza się go dla wykrycia ewentualnych usterek oraz ich eliminacji. Przegląd pieca ma również na celu ocenę stanu technicznego dla dokonania konserwacji, która obejmuje czyszczenie oraz ewentualną wymianę wyeksploatowanych podzespołów.

Koszta przeglądów i napraw kotłów grzewczych

Wydatki na serwis kotła są mniejsze niż koszta napraw. Regularne przeglądy i serwisowanie  pozwalają uniknąć usterek związanych z nadmierną  eksploatacją części lub zanieczyszczeniem elementów kotła. Dodatkowo nie należy zapominać, że prawidłowo funkcjonujący kocioł to również mniejsze spalanie. Serwisowanie urządzeń grzewczych pozwala na utrzymanie możliwie najniższych kosztów paliwa.

Kiedy przeprowadzić przegląd?

Początek sezonu grzewczego jest okresem dużego oblężenia dla firm zajmujących się montażem, serwisowaniem i przeglądem kotłów. Jak informuje Ekspert Ireneusz Gatkowski, na przegląd warto umawiać się z dużym wyprzedzeniem, nawet w sezonie letnim. Zyskujemy wówczas większą dowolność w zakresie wyboru terminu wizyty serwisanta oraz pewność, że usługa ostanie wykonana na czas.

Systematyczny serwis kotła zapewnia większą niezawodność kotła w sezonie grzewczym. Niespodziewana awaria mogłaby wówczas kosztować użytkowników wiele stresu i problemów, wynikających chociażby z braku możliwości ogrzania pomieszczeń. Dzięki przeglądom zapewniamy sobie komfort oraz bezpieczeństwo. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu instalacji mogą być tragiczne w skutkach, dlatego przegląd kotłów gazowych jest koniecznością, której nie należy lekceważyć.

Opracowanie:
Lubin, Krzemieniecka 20H lok. 13
tel. 508 105 590
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz