Materiał Partnera

Dlaczego regularne przeglądy klimatyzacji samochodowej są tak ważne?

Dlaczego regularne przeglądy klimatyzacji samochodowej są tak ważne?

Większość samochodów wyposażonych jest już w instalację klimatyzacyjną. Podczas jazdy w upalne dni zapewnia ona przyjemny chłód i poprawia komfort podróżowania. By tak jednak pozostało, konieczne jest poddawanie instalacji regularnym przeglądom. Również w przypadku podejrzenia o awarii klimatyzacji nie należy zwlekać. Dlaczego systematyczne przeglądy instalacji są tak ważne? Czym może grozić bagatelizowanie oznak awarii? Kto zajmuje się serwisem klimatyzacji? 

Dlaczego nie należy zapominać o regularnych przeglądach klimatyzacji?

Chociaż nowoczesne instalacje i montowane w nich filtry nie są zagrożeniem dla alergików, a nawet przynoszą ulgę w objawach, warto pamiętać, że dzieje się tak tylko, gdy klimatyzacja samochodowa jest sprawna i regularnie czyszczona. Roztocza, pyłki, kurz, a także pleśnie i grzyby mogą gromadzić się w nieczyszczonej instalacji i nasilać objawy alergii. Dodatkowo zalegające tam bakterie i wirusy są zagrożeniem nie tylko dla alergików. Mogą wywołać pozornie niegroźne zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, ale także dużo poważniejsze choroby, takie jak legionelloza. Pleśń i grzyby gromadzące się w klimatyzacji mogą być przyczyną silnego zatrucia. Pod żadnym pozorem nie należy także bagatelizować oznak świadczących o awarii i nieszczelności instalacji.  

Kiedy wykonać przegląd klimatyzacji i jak on wygląda? 

Fachowcy zalecają, aby przegląd instalacji wykonany był przynajmniej raz w roku. Z kolei pełen serwis wraz z wymianą czynnika i dokładnym czyszczeniem całego układu warto zrobić raz na 2 lata. W Gdańsku takie usługi świadczy firma Parking Strzeżony Usługi Motoryzacyjne prowadzona przez Grzegorza Ciesielskiego. Kontrola polega przede wszystkim na sprawdzeniu poprawności działania instalacji i ciśnienia w układzie. Często także wymieniany zostaje filtr kabinowy, a klimatyzacja zostaje poddana czyszczeniu i odgrzybianiu. Kompleksowy serwis polega z kolei na wymianie czynnika chłodniczego i innych elementów klimatyzacji. Dzięki takiej usłudze masz pewność, że cała instalacja jest sprawna i nie zagraża bezpieczeństwu pasażerów. Jeżeli nic nie wzbudza Twojego niepokoju, przegląd lub serwis klimatyzacji warto wykonać wiosną. Przez całą zimę klimatyzacja zwykle jest nieużywana, więc wszystkie zanieczyszczenia i drobnoustroje mogły się zgromadzić w jej wnętrzu. 

Jakie sygnały świadczą o awarii klimatyzacji? 

Jeżeli po włączeniu klimatyzacji z nawiewów czuć nieprzyjemny zapach stęchlizny, może to oznaczać, że namnożyły się bakterie i grzyby. Przegląd lub serwis klimatyzacji należy także wykonać, gdy jej sterowanie nie działa, sama klimatyzacja nie chce się włączyć bądź chłodzenie stało się niewystarczające, a strumień powietrza jest słaby. Głośna praca oraz zwiększenie spalania przy słabej wydajności klimatyzacji to także sygnał, że oddanie instalacji w ręce specjalistów będzie konieczne.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz