Materiał Partnera

Dlaczego powinniśmy segregować odpady?

Dlaczego powinniśmy segregować odpady?

Każdy człowiek wytwarza na tydzień ogromne ilości śmieci. Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałyby kosze i pojemniki na odpady, gdyby firmy zajmujące się ich wywozem nie pracowały przez miesiąc lub dłużej? Można powiedzieć, że tonęlibyśmy w śmieciach. Dlatego, powinniśmy skupić się na minimalizowaniu odpadów i ich segregacji. Czy segregacja śmieci ma wpływ na nas samych i środowisko?

Narzucone przepisy

Odpowiednie organizacje narzucają przepisy, których powinniśmy przestrzegać. Dotyczą one m.in. segregacji odpadów. Celem jest zadbanie nie tylko o własną przestrzeń, ale całą planetę. Może nam się wydawać, że sami produkujemy mało odpadów, ale kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkich ludzi, to problem ze śmieciami robi się ogromny. Wspólnie powinniśmy troszczyć się o naszą planetę, zieleń i miejsce do życia. Mimo że sortowanie śmieci może się wydawać trudne, to można się do tego przyzwyczaić i z czasem staje się to normą. Umieszczanie odpadów w odpowiednich kontenerach nie powinno być wykonywane tylko i wyłącznie z uwagi na przepisy i surowe kary, ale z uwagi na własną wolę i chęć zmiany otoczenia.

Ponowne wykorzystanie

Przedsiębiorstwa świadczące usługi wywozu odpadów stałych, transportują posegregowane śmieci do odpowiednich firm. Tam poddaje się je procesom, a następnie wykorzystuje się ponownie do produkcji rzeczy, np. szkło przetwarza się w butelki. Im więcej śmieci będzie posegregowanych prawidłowo, tym więcej trafi do ponownego użytku.

Recykling jest niemożliwy w przypadku odpadów zmieszanych, dlatego powinny być w nich tylko te rzeczy, których w 100% nie da się przetworzyć.

W związku z tym, że zapotrzebowanie na towary pokrywają odpady ponownie przetworzone, to nie wykorzystuje się kolejnych surowców naturalnych. Przykładowo gazety i inne elementy papierowe wrzucone do odpowiedniego pojemnika, używa się do produkcji tektury. Dzięki temu nie wycina się kolejnych drzew.

Czyste powietrze i otoczenie

Im mniej śmieci tym lepiej dla środowiska. Gleba jest czysta od toreb, opakowań i innych produktów. Rośliny mogą swobodnie rosnąć, a zwierzęta nie zatruwają się odpadami. Z kolei człowiek może cieszyć się czystym powietrzem i pięknem natury.

Oszczędność

Jeżeli świadomie podejdziemy do segregacji śmieci, to zobaczymy, ile ich produkujemy. Jest to szokujący efekt, dlatego później staramy się tak robić zakupy, aby nie wygenerować odpadów – co zmniejsza nasze wydatki. Inwestując w jedną, porządną torbę na zakupy, możemy zaoszczędzić duże kwoty, ponieważ przy każdym odwiedzeniu sklepu nie będziemy dopłacać za jednorazówki.

Miejski Zakład Komunalny sp. z o.o. w Czarnkowie świadczy wiele usług. Wśród nich wyróżnia się wywóz i gospodarowanie odpadami stałymi i płynnymi, usługi transportowe, pogrzebowe, sprzedaż kompostu, gazu oraz utrzymanie czystości ulic i chodników. Co więcej, firma zajmuje się też transportem miejskim. Przedsiębiorstwo posiada niezbędne sprzęty pozwalające na profesjonalne wykonanie każdego zlecenia.

Opracowanie:
Czarnków, Browarna 6
tel. 67 255 24 53
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz