Artykuł sponsorowany

Dlaczego pasjonaci fotografii chcą mieć własną ciemnię fotograficzną?

Dlaczego pasjonaci fotografii chcą mieć własną ciemnię fotograficzną?
Piękne zdjęcia to powód do dumy. Chyba każdy docenia dobre fotografie i lubi takie oglądać. Świat fotografii jest fascynujący, dlatego coraz częściej uwiecznianie otaczającej nas rzeczywistości staje się prawdziwą pasją, a czasem także sposobem na życie. Ogólna cyfryzacja sprawiła, że wiele osób zrezygnowała z metody fotografii analogowej. Wciąż jednak można znaleźć prawdziwych pasjonatów, którzy starają się zaplanować każdy kadr. Właśnie takie osoby inwestują przeważnie w ciemnię fotograficzną.

Indywidualna praca w ciemni fotograficznej 

Ci, którzy praktykują fotografię tradycyjną, prędzej czy później, decydują się na przejęcie kontroli nad chemiczną obróbką swoich materiałów światłoczułych. Niektórzy są po prostu ciekawi i chcą coraz intensywniej poznawać techniki związane z fotografią. 

Jednak przeważnie ciemnia fotograficzna przydaje się do celów praktycznych – własnoręczna obróbka to tańsza opcja i trwa zdecydowanie szybciej niż wtedy, gdy zlecamy ją komuś z zewnątrz. Posiadanie ciemni fotograficznej wiąże się z doborem wielu potrzebnych sprzętów oraz chemii. 

Co prawda, w dzisiejszych czasach zaopatrzenie się w takie akcesoria nie powinno stanowić problemu, ale jednak często jesteśmy skonsternowani i tym samym, zmuszeni do podjęcia wyborów, które bywają przypadkowe. Zanim zaczniemy inwestować we własną ciemnię, warto zapoznać się z jej nieodzownym wyposażeniem. 

Domowa ciemnia – co będzie potrzebne? 

Ciemnię fotograficzną wykorzystuje się m.in. w celu tworzenia odbitek. Używa się do tego odczynników chemicznych, powiększalnika, kuwet, specjalistycznych suszarek i wielu innych. Dobrym miejscem na ciemnię w domu będzie łazienka, z uwagi na dostęp do bieżącej wody, który jest w tym przypadku obowiązkowy. 

Najważniejszym narzędziem w ciemni jest powiększalnik. Przypomina on projektor, a jego zadaniem jest powiększenie obrazu z negatywu do naświetlenia na papier. To wydatek, który się opłaca, ponieważ kupuje się go na zawsze. Jeżeli nasze fotografie będą czarno-białe, możemy zainwestować w powiększalnik ze standardową żarówką i kondensorem, który miesza światło. Fotografie barwne wymagają także głowicy filtracyjnej. 

Do kolejnych, niezbędnych akcesoriów należą kuwety. Nalewa się do nich odpowiednie roztwory (wywoływacz, przerywacz, utrwalacz, woda). Wielkość kuwet dobiera się do rozmiaru odbitek, które będziemy wykonywać. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie kuwet trochę większych niż nasze odbitki, ponieważ będzie można nimi poruszać w czasie wywoływania. 

Oczywiście będziemy potrzebować jeszcze kilku innych akcesoriów, takich jak np. termometr, menzurki, pojemniki z miarką, butelki na chemię. Te i wszystkie pozostałe potrzebne materiały znajdziemy w Czarno-Białe Specjalistyczny sklep fotograficzny, z siedzibą w Warszawie.
Opracowanie:
Warszawa, Prosta 2/14
tel. 22 621 40 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz