Materiał Partnera

Dlaczego oświetlenie LED sprawdza się dobrze jako oświetlenie uliczne?

Dlaczego oświetlenie LED sprawdza się dobrze jako oświetlenie uliczne?

Popularność diod LED rośnie z roku na rok. Choć wielu zwolennikom starszych technologii nie do końca trend ten się podoba, to nie sposób go zanegować – LED-y wybierane są przez coraz większe grono konsumentów, poszerza się dostępna paleta ich wariantów, znajdują one coraz większe zastosowań. Nie dziwi w związku z tym fakt, że przybywa miejsc w przestrzeni zewnętrznej, publicznej – takich jak ulice, parki, skwery – które są oświetlane z ich pomocą.


Wysoka jakość światła    

Światło emitowane przez diody LED jest bardzo wysokiej jakości, co jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego, że w coraz większej ilości miejsc zastępuje się nimi stare oświetlenie uliczne. Co to jednak znaczy, że światło jest „wysokiej jakości”?

- Przede wszystkim w przypadku diod LED mamy do czynienia ze światłem o widmie ciągłym – mówi przedstawiciel firmy LeddelTo duża przewaga nad lampami fluoroscencyjnymi, potocznie nazywanymi świetlówkami, które ze względu na swoją konstrukcję działają na zasadzie podobnej do stroboskopu, co przyczynia się do nadmiernego męczenia wzroku. Drugą istotną zaletą i przewagą LED nad starszymi technologiami jest wysoki współczynnik CRI, czyli oddania koloru. Parametr ten mówi nam, w jakim stopniu kolory, widocznie w świetle emitowanym przez określone źródło, odpowiadają faktycznym barwom widzianym w świetle słonecznym. W przypadku starych lamp żarowych CRI jest niskie, przez co kolory tracą swoją wyrazistość, szarzeją. W przypadku lamp LED wartość CRI wynosi nie mniej niż 80, przy maksymalnej wartości równej 100. Przekłada się to na bardzo dobre odwzorowanie kolorów i tym samym poprawę widoczności na drodze – ma to duże znaczenie szczególnie dla kierowców.


Oświetlenie ekonomiczne i ekologiczne

Starsze lampy żarowe przetwarzają na światło nie więcej niż 10% pobranej energii elektrycznej – reszta emitowana jest pod postacią ciepła. W przypadku diod LED mamy sytuację odwrotną, niemal całość energii przetwarzana jest na światło, produkcja ciepła jest bardzo niska. Oznacza to, że do uzyskania podobnej ilości światła, dioda LED potrzebuje znacznie mniej energii, co jest niezwykle istotne kiedy mowa o oświetlaniu ulic i innych przestrzeni zewnętrznych. Krótko mówiąc: mniejsze zużycie energii to mniejsze koszty i mniej zanieczyszczeń środowiska.


Wysoka trwałość

Ciepło, o którym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie to czynnik niepożądany w przypadku oświetlenia, ponieważ przyczynia się do przyśpieszonego niszczenia elementów. Minimalna produkcja ciepła w przypadku LED to jeden z czynników który sprawia, że oświetlenie tego typu oznacza się znaczną, wieloletnią żywotnością. Ponadto diody zbudowane są z nieruchomych części, co dodatkowo przyczynia się do znacznej trwałości.


Czy to się opłaca?

Wielu przeciwników diod LED zwraca uwagę na fakt, że oświetlenie tego typu jest kilkukrotnie droższe od konkurencyjnych rozwiązań. To prawda. Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że są one również kilkukrotnie bardziej trwałe i przyczyniające się do ograniczenia poboru energii elektrycznej. W ostatecznym rozrachunku jest to więc rozwiązanie dużo bardziej opłacalne, niż oświetlanie ulic tradycyjnymi żarówkami wolframowymi czy świetlówkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz