Materiał Partnera

Dlaczego odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie jest takie ważne?

Dlaczego odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie jest takie ważne?
W dzisiejszych czasach klimatyzacja samochodowa coraz częściej stanowi standardowe wyposażenie samochodu. Można ją spotkać nie tylko w drogich samochodach, ale także w tych klasy średniej. Klimatyzacja bezsprzecznie poprawia komfort jazdy w trakcie upałów, a także usuwa wilgoć z szyb, kiedy na zewnątrz jest zimno.Klimatyzacja samochodowa wymaga jednak regularnego serwisowania (np. w firmie Dekar), nawet jeśli wydaje się nam, że działa prawidłowo. Najlepszą porą na zadbanie o stan klimatyzacji jest końcówka maja, ponieważ od tego momentu będzie ona używana bardzo intensywnie przez kilka miesięcy. Ważne jest zatem, aby pracowała prawidłowo, dzięki czemu nie tylko ochłodzi, ale także oczyści powietrze, np. z pyłków, które są źródłem alergii.


Problem z klimatyzacją pojawia się w momencie, kiedy po kilku miesiącach (przeważnie zimowych) zostaje ona uruchomiona i zaczyna się z niej wydobywać nieprzyjemny zapach, który rozchodzi się po całym samochodzie. Zjawisko to występuje w 70-80 % samochodowych klimatyzacji, a jego powodem jest oszraniający się parownik. Powstająca w nim wilgoć wraz z zanieczyszczeniami, jest idealnym środowiskiem do rozwoju różnego rodzaju grzybów i bakterii chorobotwórczych. W chwili, gdy uruchomimy klimatyzację, wszystko to zostanie wdmuchane do wnętrza naszego samochodu. Bakterie te mogą wywołać u nas reakcje alergiczne w postaci kichania, kasłania, łzawienia z oczu, czy innych dolegliwości.

 


Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, powinniśmy poddać naszą klimatyzację zabiegowi dezynfekcji i oczyszczania. Warto ją odgrzybiać przynajmniej raz do roku, nawet jeśli z kratek wentylacyjnych nie wydobywa się brzydki zapach. Na pewno będzie to z korzyścią dla naszego zdrowia.


Do wyboru mamy trzy metody odgrzybiania klimatyzacji:


- mechaniczna,


- ozonowanie,


- czyszczenie parownika.


Metoda mechaniczna polega na wpuszczeniu do układu klimatyzacji chemii, która przez jakiś czas krąży po nim i zabija zarazki. Jest to koszt ok. 60-70 złotych.


Drugi sposób, czyli ozonowanie jest wykonywany jedynie w specjalistycznych warsztatach. Polega on na wstawieniu do samochodu ozonatora. Ozon dzięki swoim właściwościom eliminuje bakterie. Koszt tego zabiegu waha się w okolicach 60 złotych.


Najbardziej skutecznym, ale też i najbardziej czasochłonnym sposobem jest oczyszczanie parownika. Może on sprawić trochę trudności, ponieważ parownik z reguły jest montowany dość głęboko w samochodzie, za wieloma osłonami i dostęp do niego nie jest zbyt łatwy. Nie jest to czynność prosta, ani łatwa, dlatego warto zlecić ją profesjonalnemu serwisowi klimatyzacji (np. Dekar). Po demontażu pewnych elementów silnika i układu klimatyzacji oraz filtra przeciwpyłowego, pracownik serwisu dokona dezynfekcji układu środkiem antybakteryjnym lub ozonem, używając do tego specjalnej sondy i urządzenia rozpylającego. Dzięki temu, po kilku godzinach, problem nieprzyjemnego zapachu mamy z głowy. Czyszczenie parownika jest zalecane w momencie, gdy ani ozonowanie ani chemia nie są w stanie nic poradzić.


Musimy liczyć się w tym przypadku z kosztem przekraczającym 100 złotych, jednak warto go ponieść, bo prawidłowo funkcjonująca klimatyzacja działa dodatnio na nasze samopoczucie i komfort jazdy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz