Artykuł sponsorowany

Dlaczego notariusz wręcza wypis, a nie oryginał aktu notarialnego?

Dlaczego notariusz wręcza wypis, a nie oryginał aktu notarialnego?

Zdarza się, że klienci kancelarii notarialnych wracają po pewnym czasie, aby uzyskać akt notarialny. W niektórych przypadkach rodzą się z tego powodu pewne nieporozumienia. Część klientów oczekuje bowiem, że zostanie wydany im oryginał aktu notarialnego. Polskie prawo dopuszcza z kolei jedynie możliwość wydania wypisu aktu notarialnego. Czym różni się oryginał od wypisu? Kto może uzyskać wypis? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Oryginał aktu notarialnego

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, notariusz sporządza akt notarialny tylko w jednym egzemplarzu. Oryginał aktu notarialnego przechowywany jest przez notariusza w kancelarii przez 10 lat, a następnie trafia do właściwego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Akt notarialny w oryginale, który jest dokumentem urzędowym, nie może być wydawany poza miejsce przechowywania. Strony są o tym informowane jeszcze przed złożeniem podpisów na dokumencie.

W przypadku, gdy stoimy przed koniecznością zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, przy wyborze kancelarii warto kierować się jej renomą. Jedną z najczęściej polecanych kancelarii jest Kancelaria Notarialna Laury Ferorelli. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze sprawy trafią w dobre ręce, a wszystkie prawne zawiłości zostaną nam jasno i krok po kroku wytłumaczone.

Wypis aktu notarialnego

Wracający do kancelarii notarialnej po dłuższym czasie klienci często nie pamiętają już dokładnie tego, co przekazywał im notariusz i mimo wszystko domagają się wydania oryginału aktu notarialnego. Taka sytuacja, jak już wiemy, jest niemożliwa. Należy jednak zaznaczyć, ze zarówno oryginał aktu notarialnego, jak i jego wypis, mają tę samą moc prawną. Oznacza to, że wypis również traktowany jest jak dokument urzędowy.

Wypis aktu notarialnego jest oczywiście odpowiednio oznaczony. Przede wszystkim na dokumencie musi się znaleźć adnotacja o tym, że jest to wypis. W dalszej kolejności notariusz wskazuje na wypisie, komu został on wydany i kiedy to miało miejsce. Na koniec opatruje dokument swoim podpisem oraz pieczęcią, potwierdzając tym samym zgodność z oryginałem. Dopiero tak przygotowany wypis może zostać wydany.

O wypis aktu notarialnego wnioskować mogą przede wszystkim strony aktu, czyli osoby bezpośrednio zainteresowane, które były obecne podczas sporządzania oryginału aktu notarialnego i osobiście go podpisały. Oprócz tego, do otrzymania wypisu uprawnione są osoby, którym zastrzeżono takie prawo w treści aktu notarialnego. Za zgodą stron lub na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu wypis mogą otrzymać także inne osoby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz