Materiał Partnera

Dlaczego należy wymieniać opony?

Dlaczego należy wymieniać opony?

Sezonowa wymiana opon to dla Ciebie przykry obowiązek i strata czasu? Zastanawiasz się, czy to w ogóle jest potrzebne i rozważasz zakup kompletu całorocznego? Nawet jeśli samochodem jeździsz tylko po mieście, ogumienie musi być dopasowane do warunków panujących aktualnie na drodze. To zaś oznacza konieczność okresowej wymiany opon na zimowe lub letnie. Dowiedz się, dlaczego jest to takie ważne.

Opony zimowe a letnie

Wyróżniamy dwa podstawowe typy opon – zimowe i letnie. Nie trzeba być ekspertem, by zauważyć podstawowe różnice w ich budowie już na pierwszy rzut oka. Odmienna jest przede wszystkim konstrukcja bieżnika, która w znacznej mierze odpowiada za przyczepność na drodze. Głębsze i gęstsze nacięcia na oponie zimowej pomagają w odprowadzaniu wody czy błota spod kół, zwiększając ich przystosowanie do warunków zimowych. W lecie taka struktura osłabia jednak skuteczność opony, przez co m.in. wydłuża się droga hamowania. Ogumienie przeznaczone do jazdy latem nie ma za to szans, by poradzić sobie z oblodzoną nawierzchnią czy nawet najmniejszą ilością śniegu na drodze.

Najważniejszy czynnik różniący ogumienie letnie od zimowego jest jednak niewidoczny – to rodzaj materiału, z którego są wykonane. Mieszanka, z której wykonano oponę zimową, jest odporna na bardzo niskie temperatury, jednak tym samym traci swoje właściwości powyżej 7 stopni Celsjusza. Jest bardziej miękka, dlatego, gdy się nagrzewa, jest mniej skuteczna, a ponadto szybciej się zużywa. Z kolei opony letnie są wykonane z gumy, która tężeje w temperaturach poniżej 7 stopni, przez co nie zapewnia odpowiedniej precyzji i swobody w manewrowaniu samochodem – mówi przedstawiciel serwisu Pit Stop z Poznania.

Opony całoroczne – czy warto?

Na rynku już jakiś czas temu pojawiły się „całoroczne” zestawy ogumienia. Niektórzy kierowcy spoglądają na nie z wyraźnym zainteresowaniem, znużeni copółroczną zmianą opon. Czy jednak warto? Według ekspertów opony całoroczne to nie rozwiązanie. Pewnie znasz powiedzenie mówiące o tym, że „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” – ma ono doskonałe zastosowanie w tej sytuacji. Parametry opon całorocznych są uśrednione, ponieważ muszą być przygotowane na każde warunki. Oznacza to, że zimą radzą sobie gorzej niż dedykowane zimowe komplety ogumienia, a latem nie dorównują letnim. Czy zatem warto zaoszczędzić czas na wizytę w serwisie ogumienia raz na pół roku kosztem zmniejszonego bezpieczeństwa i komfortu jazdy? Na to pytanie możesz odpowiedzieć sobie sam. Nawet najwyższej klasy całoroczny komplet nie zapewni takich osiągów jak dobrze dopasowane opony sezonowe.

Kiedy wymieniać opony? To najtrudniejsze zadanie dla kierowców. Konieczna jest obserwacja pogody. Eksperci utrzymują, by trzymać się granicy 7 stopni Celsjusza jako wyznacznika do wymiany. Gdy średnie temperatury dobowe utrzymują się poniżej tego poziomu, czas na zimówki, gdy zaś temperatura dość konsekwentnie rośnie powyżej, zamontuj opony letnie. Jeśli się pospieszysz i zaskoczy Cię powrót zimy, powstrzymaj się od wyruszania w drogę (szczególnie poza miastem), a gdy nie masz innego wyjścia, zachowaj szczególną ostrożność.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz