Materiał Partnera

Dlaczego należy okresowo sprawdzać geometrię kół?

Dlaczego należy okresowo sprawdzać geometrię kół?
Prawidłowo ustawiona geometria kół to jeden z elementów pozwalających nam na zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Gwarantuje także równomierne zużycie opon, co również ma wpływ na szereg czynników, w tym na zmniejszenie oporów toczenia, które oddziałują choćby na poziom zużycia paliwa. Dlaczego jeszcze geometria kół jest tak ważna i jak rozpoznać problemy w tym obszarze?

Czym jest geometria kół w samochodzie i kiedy może ulec zmianie?

Geometria, określana także jako zbieżność, to parametr określający położenie wszystkich kół względem siebie. Chodzi m.in. o to, aby opony jak najlepiej przylegały do nawierzchni drogi podczas jazdy, dzięki czemu uzyskuje się stabilność, a kierowca ma pewność prowadzenia pojazdu. Do zmiany optymalnego ustawienia może dojść na kilka sposobów. Jednym z nich jest częsta jazda po dziurawych drogach, a nawet jednorazowe, agresywne przejechanie po takiej nawierzchni. Do przestawienia doprowadza także zazwyczaj większa lub mniejsza kolizja drogowa, zmiany w zawieszeniu, a także zamontowanie nowego ogumienia.Jak rozpoznać nieprawidłową zbieżność kół w samochodzie?

Dla kierowców, którzy regularnie jeżdżą tym samym samochodem, rozpoznanie wszelkich niewłaściwych reakcji pojazdu jest zdecydowanie łatwiejsze. Do zachowań, które powinny zwrócić uwagę należą m.in.:

  • ściąganie pojazdu z optymalnego toru jazdy wyznaczanego ruchami na kierownicy,

  • konieczność częstych i niezdarzających się wcześniej na tej samej trasie korekt na kole kierownicy,

  • stuki i niestabilność podczas wyższych prędkości.

Kiedy należy skontrolować geometrię kół?

Choć do zmiany zbieżności może doprowadzić wiele okoliczności, to regularna kontrola tego elementu powinna następować również wtedy, gdy żadna z niebezpiecznych sytuacji nie była naszym udziałem. Jak stwierdza Janusz Płoński z warsztatu samochodowego Auto-Płoński, dobrym nawykiem jest sprawdzanie geometrii kół przynajmniej raz w roku, a najlepiej tuż po zmianie opon na letnie.

Ile kosztuje usługa sprawdzania i ustawiania zbieżności?

Wyspecjalizowane serwisy, gdzie możemy wykonać ewentualną korektę oraz prewencyjną kontrolę, posługują się do tego celu specjalnymi urządzeniami. Zazwyczaj tego typu usługa kosztuje od 50 do 100 zł, choć koszt ten może się różnić pomiędzy warsztatami samochodowymi.

Nieprawidłowa geometria kół w samochodzie niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Jednym z nich jest realny, niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników dróg, dlatego bezsprzecznie nie warto bagatelizować tego parametru i okresowo go kontrolować.

Opracowanie:
Gliwice, gen. Andersa 66
tel. 32 237 94 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz