Artykuł sponsorowany

Dlaczego malowanie proszkowe to dobra forma ochrony przed korozją?

Dlaczego malowanie proszkowe to dobra forma ochrony przed korozją?

Elementy stalowe użytkowane na zewnątrz wystawione są na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Wiatr w połączeniu z wilgocią może prowadzić do powstawania korozji. To proces chemiczny, w czasie którego między tworzącymi się anodami i katodami następuje przepływ ładunku skutkujący powstawaniem tlenków żelaza. Tlenki te mają charakterystyczny rudy kolor, za sprawa którego nazywa się ten proces rdzewieniem.

Jak przebiega proces malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe to metoda wykorzystywana w lakiernictwie. Polega na nałożeniu farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą. Wykorzystuje się do tego natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny.

Malowanie proszkowe należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania powierzchni. Metal musi zostać pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń – jak pyły, które tkwią w zakamarkach lub spawach.  Można tego dokonać poprzez mycie mechaniczne, chemiczne i odpowiednie płukanie, które w konsekwencji gwarantuje najwyższą przyczepność powłoki.

Następnym etapem jest nałożenie farby. Ma ona postać proszku i, w zależności od okoliczności, nakładana jest metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Malowanie proszkowe polega na natryskiwaniu farby pod ciśnieniem za pomocą pistoletu. Ta innowacyjna technologia sprawia, że farba dociera do każdego zakamarku, tworząc równą i estetyczną powierzchnię, która jest ponadto doskonale zabezpieczona przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi.  W ostatnim kroku pokryta farbą powierzchnia jest nagrzewana. Temperatura w tym procesie sięga nawet 200 stopni Celsjusza. Na tym etapie nałożony proszek zostaje stopiony i ulega polimeryzacji, tworząc idealnie gładką powierzchnię zabezpieczającą.

Malowanie proszkowe możliwe jest przede wszystkim na elementach wykonanych z aluminium, stali oraz mosiądzu. Poddawać temu procesowi można meble ogrodowe, stolarkę okienną i drzwiową, mosty, bramy bądź urządzenia przemysłowe, sprzęty rolnicze i części samochodowe. Na popularności zyskuje także malowanie proszkowe felg.

W jaki sposób malowanie proszkowe chroni przed korozją?

Lakierowanie proszkowe jest bardzo precyzyjne i sprawia, że malowana powierzchnia otrzymuje szczelną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Pokrycie metalu farbą proszkową zapobiega więc powstawaniu korozji.


Do malowania proszkowego używa się farb zawierających duże ilości przewodzących pigmentów, takich jak na przykład pył cynkowy. Dzięki takiemu zabiegowi warstwa farby proszkowej staje się skuteczną blokadą dla przepływu ładunków elektrycznych. Wskutek tego powłoka chroni konstrukcję nie tylko przed korozją, ale również chemikaliami i uszkodzeniami mechanicznymi– wyjaśnia lakiernik z firmy BP Piaskowanie, wykonującej usługi ślusarskie, piaskarskie oraz malowania piaskowego.


Aby powłoka była trwała i odporna na korozję, trzeba pamiętać o jej odpowiednim przygotowaniu. Proces malowania proszkowego warto zlecić doświadczonym specjalistom, którzy w rzetelny sposób zabezpieczą metalowe konstrukcje.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz