Artykuł sponsorowany

Dlaczego kostka brukowa się zapada?

Dlaczego kostka brukowa się zapada?

Kostka brukowa to zdecydowanie jeden z najczęściej używanych materiałów zarówno w przestrzeni przydomowej, jak i miejskiej. Wykorzystujemy ją do wykonania podjazdów, tarasów, alejek ogrodowych, parkingów czy chodników. Jednak pomimo iż układanie kostki nie należy do trudnych prac, łatwo popełnić błędy, które mogą w przyszłości spowodować zapadanie się kostki. Na jakie nieprawidłowości należy uważać, aby tego uniknąć?

Nieodpowiednio przygotowane podłoże

Jedną z najważniejszych kwestii, która jednocześnie stanowi najpowszechniejszą przyczynę zapadania się kostki, jest nieprawidłowo wykonana podbudowa. To ona stanowi podstawę całej konstrukcji, dlatego jeśli nie zapewnia stabilności, kostka brukowa nie ma możliwości, aby właściwie osiąść w podłożu. Po pierwsze planując podbudowę, trzeba wziąć pod uwagę sposób, w jaki nawierzchnia będzie eksploatowana – czy powinna wytrzymać jedynie ruch pieszy, czy też kołowy. Kluczowe są także warunki terenowe. W zależności od tego grubość całej podbudowy powinna wynosić 15-45 cm. Natomiast podsypka z piasku, żwiru lub grysu najlepiej, aby miała od 3 do 5 cm. Nie można też zapomnieć o uprzednim utwardzeniu gruntu. Koszt podbudowy to tak naprawdę większa część tego, ile wyniesie nas inwestycja, jednak bez tej warstwy nawierzchnia z kostki brukowej nie byłaby tak trwała.

Brak systemu odprowadzania wody

Układając kostkę brukową pod domem na własną rękę, często zapominamy o jednej niezwykle istotnej kwestii, a mianowicie – właściwym odprowadzaniu wody. Brak zachowania zalecanego kilkuprocentowego spadu terenu, będzie powodował, że woda, zamiast spływać po kostce, zacznie na niej zalegać. To natomiast z upływem czasu może powodować zapadanie się kostki brukowej. Może do tego dojść także na skutek wymywania kruszywa spoinowego ze szczelin pomiędzy poszczególnymi kostkami, a w następstwie dostania się wody pod ich warstwę i niszczenia podbudowy. Dlatego ważne jest regularne uzupełnianie spoiwa.

Wykonanie prac

Kolejną przyczyną zapadania się kostki brukowej może być jej nieodpowiednie ułożenie. Nie zachowując odstępu pomiędzy poszczególnymi elementami możemy doprowadzić do tego, że cała konstrukcja po pewnym czasie zacznie się ruszać. Niektóre kostki mogą się wypiętrzać, natomiast inne zapadać. Zarówno ten, jak i wszystkie wcześniej wspomniane aspekty będące przyczynami zapadania się kostki, wynikają z nieprawidłowo wykonanej pracy. Dlatego zadanie to najlepiej zlecić specjalistom z firm takich jak Progresbruk Przemysław Martuszewski. Duże doświadczenie fachowców oraz profesjonalny sprzęt zagwarantują solidne wykonanie oraz trwałość nawierzchni z kostki brukowej na lata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz