Artykuł sponsorowany

Dlaczego dyski SSD są najlepszymi dyskami zewnętrznymi?

Dlaczego dyski SSD są najlepszymi dyskami zewnętrznymi?

Dyski zewnętrzne wybieramy, żeby odciążyć pamięć komputerów osobistych. Są one dobrym rozwiązaniem, kiedy potrzebujemy stabilnego miejsca dla backupu danych systemowych lub szczególnie cennych plików. W sytuacji, kiedy potrzebujemy bieżącego dostępu do zgromadzonych danych, okazuje się, że dyski zewnętrzne to nie zawsze praktyczne urządzenia. Chyba że wybierzemy dysk SSD.

Do momentu, kiedy dysk zewnętrzny ma mieć przede wszystkim dużą powierzchnię, dyski HDD są najlepszym rozwiązaniem. W ofertach wszystkich dobrych sklepów z elektroniką takich jak Henryx, wyraźnie widać, że ich wartość jest zależna od pojemności. Dyski SSD także ten trend utrzymują - im większy dysk, tym bardziej wartościowy - ale największą ich zaletą jest prędkość zapisu oraz odczytu danych.

Dyski SSD funkcjonują w oparciu o pamięć flash. Sposób zapisu danych oraz ich odtworzenie, odbywa się bez wykorzystania dodatkowych elementów mechanicznych. Dane są zapisywane dzięki obecności półprzewodnika, a nie magnetycznych tarcz. Dzięki temu, dyski SSD są lekkie i zdecydowanie mniej wrażliwe na uszkodzenia, a w konsekwencji bardziej mobilne, niż ich poprzednicy, dyski  HDD.

Wpływ rozwiązań technologii SSD na mobilność dysków zewnętrznych.

Zewnętrzny dysk SSD trudno uszkodzić i jest niewrażliwy na wstrząsy. Umieszczając go w plecaku, kieszeni czy torbie laptopa nie musimy stosować dodatkowych zabezpieczeń, aby mieć pewność, że dysk oraz zapisane na nim dane przetrwają podróż samochodem, rowerem, czy pobyt w luku bagażowym samolotu.

Szybki odczyt i zapis danych sprawia, że wystarczy podłączenie dysku przez USB do urządzenia dysponującego odpowiednim portem, aby dane na nim zgromadzone były dostępne w błyskawicznym tempie. Największym ograniczeniem są parametry łącza, ale wymagający użytkownik będzie zadowolony, jeśli wybierze model dysku wyposażony w port USB 3.0 lub nowszej generacji oraz zadba o podobny standard podłączenia w urządzeniu odczytującym dysk – komputerze, laptopie, tablecie czy stacji dokującej.

Ogromną zaletą zewnętrznych dysków SSD jest także niewielkie zużycie energii. Dyski HDD mocno drenują baterię urządzenia odczytującego. Jeśli dysk jest podpinany do komputera zasilanego sieciowo, nie robi to większej różnicy. Jeśli jednak pracujemy na urządzeniu mającym do dyspozycji tylko energię z baterii, dysk SSD zapewni nam dostęp do danych, nie pochłaniając cennych zasobów urządzenia.

Niewrażliwość dysków SSD na uszkodzenia mechaniczne oznacza też ich dużą tolerancję na skrajne temperatury. Jeśli zdarza się nam korzystać z elektroniki w miejscach, gdzie nie możemy zadbać o przyjazną temperaturę otoczenia: nasłoneczniony taras, plaża albo zimowa podróż samochodem, tylko zewnętrzny dysk SSD nie zaskoczy niedostępnością danych oraz problemem z odczytem samego napędu.

Co może zaskoczyć w zewnętrznych dyskach SSD?

Pomimo iż zewnętrzne dyski SSD mają być przede wszystkim szybkie, to nie warto bardzo ograniczać swoich wymagań, co do ich pojemności. Nadal należy wybierać ją z zapasem. Dysk SSD, który ma mało miejsca, działa zauważalnie wolniej. Im więcej też ma zapisanych danych, tym maleje pewność zapisu kolejnych. Jeśli chcemy na dysku przechowywać około 500 GB danych, wybranie dysku o dokładnie takiej pojemności mija się z celem i zadowoleni będziemy dopiero z dysku o pojemności 1 TB lub większego.

Gwarancja dysków SSD jest specyficzna. Większość znaczących producentów uwzględnia tzw. gwarancję ograniczoną. Oznacza to, że poprawne działanie urządzenia jest gwarantowane nie przez określony czas posiadania przez nas sprzętu, a czas jego pracy, określany w granicach 2 milionów godzin. W zależności od modelu oraz producenta możemy się spotkać z gwarancją, która np. obowiązuje przez 2 lata, chyba że dysk szybciej przepracuje wskazane ograniczenie godzinowe. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz