Artykuł sponsorowany

Dlaczego człowiek chrapie?

Dlaczego człowiek chrapie?

Chrapanie jest niezwykle powszechną dolegliwością. Jest szczególnie uciążliwym problemem dla ludzi, którzy śpią obok cierpiącego na wskazany rodzaj problemu. Warto wskazać, że schorzenie może sygnalizować obecność groźnej choroby. W związku z tym nie należy bagatelizować sytuacji. Poznanie źródła trudności może uchronić przed różnymi niebezpieczeństwami zdrowotnymi i pozwoli spać spokojnie. Jakie są przyczyny chrapania?

Jak powstaje uciążliwy dźwięk określany mianem chrapania?

Gdy śpimy, dochodzi do wiotczenia mięśniówki i opadania fragmentu gardzieli. Określona część dotyka nasady języka. Opisane działanie doprowadza do powstania małej przestrzeni, przez którą swobodnie przepływa powietrze. Niedrożność dróg oddechowych utrudnia swobodne oddychanie. Wówczas daje się słyszeć charakterystyczny dźwięk określany jako chrapanie. Odgłos powstaje w rezultacie drgania, a także trzepotania podniebienia miękkiego – tłumaczy Anna Michalska lekarz z trzydziestoletnią praktyką prowadzący Prywatny Gabinet Laryngologiczny we Wrocławiu. W przypadku, gdy bezdech pojawiający się w towarzystwie chrapania, nie występuje się częściej niż 10 razy na dobę nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.

Jakie są przyczyny utrudnionego przepływu powietrza?

Utrudniony przepływ powietrza to bezpośrednia przyczyna chrapania. Dlaczego dochodzi do takiego stanu rzeczy? Doskonałym przykładem sytuacji są reakcje alergiczne wywołujące obrzęk śluzówki, a także ścian dróg oddechowych. Wówczas człowiek ma trudności z oddychaniem, co objawia się przez chrapanie. Innym wskazaniem jest obecność tkanki tłuszczowej zgromadzonej w okolicy gardła. Ucisk na gardło nie pozwala na swobodny przepływ powietrza. Chrapanie może być również następstwem polipów nosa, skrzywionej przegrody nosowej, przerostu nasady języka, czy obrzęku małżowin usznych.

Czasami zdarza się, że chrapią także dzieci?

Chrapanie nie jest schorzeniem, które dotyka wyłącznie osoby dorosłe. Często zdarza się to dzieciom. Powody problemu u maluchów mogą być różne. Najczęściej jednak elementy prowadzące do tego to powiększone migdałki, alergie, wiotkość krtani, czy też niedrożność nosa. Dlatego z tych powodów tak ważne jest leczenie chrapania.

W większości przypadku chrapanie jest niegroźne. Jednakże kwestii nie można lekceważyć. Zdarza się, że w towarzystwie problemu pojawia się nieprawidłowy przepływ krwi prowadzący do miażdżycy. Nie należy także zapominać o bezdechach sennych, które mogą być groźne dla życia człowieka, gdyż zwiększają ryzyko nagłej śmierci sercowej.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz