Artykuł sponsorowany

Dlaczego ciemne pieczywo jest zdrowsze? - Zakład Piekarniczy Waldemar Ossowski

Dlaczego ciemne pieczywo jest zdrowsze? - Zakład Piekarniczy Waldemar Ossowski

Większość ludzi nie wyobraża sobie śniadania bez świeżych bułek lub chleba. Te podstawowe produkty spożywcze występują jednak w wielu odmianach, które różnią się między sobą recepturą. Powszechnie uważa się, że to ciemne pieczywo jest lepsze dla naszego zdrowia niż białe. Czy te opinie są poparte faktami? Razem ze specjalistami z zakładu piekarniczo-cukierniczego Waldemar Ossowski postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Sekret tkwi w składzie chleba

Głównymi składnikami każdego pieczywa jest mąka, sól, woda i drożdże piekarskie lub zakwas. Kluczowym elementem całego przepisu jest rodzaj zastosowanej mąki. Chleb biały zrobiony jest z mąki przetworzonej, w której nie ma osłonek ziarna (otrębów) i zarodków, a jedynie bielmo. Taka mąka pozbawiona jest więc błonnika oraz wielu innych cennych minerałów.

Z kolei do ciemnego chleba stosuje się mąkę razową, która została zmielona tylko jednokrotnie. Zawiera ona wszystkie składniki ziarna i dlatego nazywana jest też mąką pełnoziarnistą. Dzięki temu jest bogata w składniki odżywcze, które mogą nas uchronić przed wieloma chorobami przewlekłymi – mówi pracownik firmy Waldemar Ossowski Zakład piekarniczo-cukierniczy.

Przy zakupie pieczywa warto jeszcze zwrócić uwagę na różne dodatki, które nie zawsze są dla nas zdrowe. Pieczywo z supermarketów często zawiera domieszki przyspieszające produkcję, wydłużające okres przydatności do spożycia, poprawiające smak i konsystencję. Można tego uniknąć, kupując chleb i bułki w sprawdzonej piekarni. Dobrym przykładem jest zakład Waldemara Ossowskiego, w którym pieczywo pozbawione jest konserwantów.

Wpływ pieczywa na nasze zdrowie

Pieczywo z białej mąki jest lekkostrawne, więc można go zjeść stosunkowo dużo, bez odczucia sytości. Ta na pozór niewinna cecha sprawia, że ten wybór piekarski działa trochę jak zapychacz. Ze względu na brak błonnika długo przebywa w jelitach, co może być przyczyną zaparć. Nadmierne spożywanie chleba upieczonego z białej mąki sprawia, że nasz organizm przybiera na wadze, gromadzi tkankę tłuszczową, a w zamian nie otrzymuje żadnych witamin i składników mineralnych. Całkowicie inaczej reagujemy na pieczywo pełnoziarniste. Pomimo że ma mniej kalorii od swojego białego odpowiednika, to zaspokaja nasz apetyt na dłużej. Wówczas nie podjadamy tak między posiłkami, więc i nie przybieramy na wadze. Obecność błonnika wpływa pozytywnie na ruch perystaltyczny jelit i przyśpiesza przemianę materii. Błonnik pomaga również regulować poziom cholesterolu we krwi. Codzienne spożywanie razowego pieczywa może przyczynić się do ograniczenia ryzyka zachorowania na cukrzycę, choroby serca, jak i nowotwory np. jelita grubego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz