Materiał Partnera

Dlaczego boli? – Przyczyny powstawania bólu w okolicach kręgosłupa

Dlaczego boli? – Przyczyny powstawania bólu w okolicach kręgosłupa

Ból odczuwany w okolicach kręgosłupa należy do jednych z najbardziej uciążliwych dolegliwości, która powoduje, że cierpiąc na nią bardzo często nie jesteśmy w stanie wykonywać swojej pracy zawodowej, a nawet nie możemy sobie poradzić ze zwykłymi codziennymi czynnościami. Czy zastanawialiście się jednak jakie są przyczyny odczuwanego bólu?

Epidemia Zachodu

Bóle karku i krzyża bardzo często nazywane są „epidemią Zachodu”. Przyczyną takiego określenia jest fakt, że zdecydowana większość przypadków odczuwania tego typu dolegliwości występuje w krajach rozwiniętych, natomiast w innych częściach świata są one raczej sporadyczne. Dlaczego tak się dzieje wiemy dzięki wieloletniej pracy znanego nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego, który dokładnie określił nie tylko przyczyny, ale również metody leczenia bólu kręgosłupa.

Fakt, że dolegliwości bólowe w okolicach kręgosłupa są charakterystyczne dla mieszkańców krajów Zachodu,  jest związany z prowadzonym przez nich siedzącym trybem życia. Na stan kręgosłupa i na pojawiający się ból ma jednak wpływ nie tyle samo siedzenie, co towarzysząca mu nieprawidłowa postawa ciała. Zdecydowana większość z nas siedząc nie dba bowiem o właściwe dostosowanie oparcia fotela, garbi się lub przybiera inną nienaturalną dla kręgosłupa postawę. Są to takie nasze małe nawyki, które są jednak niezwykle uciążliwe dla kręgosłupa i powodują gubienie przez niego naturalnej postawy i przyjmowanie postawy przygiętej. Nawyki te mają również wpływ na powstawanie w znajdujących się pomiędzy kręgami kręgosłupa krążkach, mikrouszkodzeń, które są bezpośrednią przyczyną odczuwania przez pacjentów bólu.

Nieprawidłowe pochylanie się

Powstawanie bólu w okolicach kręgosłupa ma jeszcze jedną powszechną przyczynę, a jest nią nieprawidłowe pochylanie się. Według przeprowadzonych badań, dorosły człowiek w trakcie dnia pochyla się od 700 do nawet 5000 razy. Każdy taki skłon skutkuje wzięciem na swoje plecy ciężaru, który niemal 4-krotnie przekracza ciężar jego ciała. Jeżeli skłony te wykonujemy w pozycji skrzywionej, zamiast z wyprostowanym kręgosłupem, nietrudno się domyślić, że to także jest dla niego niezwykle uciążliwe i w perspektywie czasu, może być przyczyną powstawania bólu.

Skuteczne leczenie bólu kręgosłupa

Skuteczne leczenie bólu odczuwanego w okolicach kręgosłupa jest możliwe jedynie wtedy, gdy precyzyjnie ustali się przyczyny jego powstania. Tu znów przychodzi nam z pomocą metoda McKenziego, która powszechnie uznawana jest za najskuteczniejszą metodę leczenia bólu kręgosłupa. Jej największą zaletą jest to, że po wizycie u fizjoterapeuty posiadającego certyfikat Instytutu McKenziego, wykonaniu badań diagnostycznych i ustaleniu przyczyny powstania bólu oraz określeniu metody jej zwalczenia, pacjent jest w stanie samodzielnie w domu radzić sobie z nękającym go bólem.

Więcej na temat metody McKenziego, przyczyn powstawania bólu w okolicach kręgosłupa oraz metod jego leczenia, można przeczytać na stronie jedynego polskiego Instytutu McKenziego - www.mckenzie.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz