Artykuł sponsorowany

Dlaczego baterii nie wolno mieszać ze standardowymi odpadami?

Dlaczego baterii nie wolno mieszać ze standardowymi odpadami?
Za stan środowiska naturalnego odpowiada każdy z nas. I choć świadomość ekologiczna rośnie, to wciąż ogromny problem stanowią kwestie związane z rzeczami, które na pierwszy rzut oka wydają się oczywiste. Doskonały przykład stanowią tutaj zużyte baterie, które niestety nagminnie wyrzucane są wraz z innymi odpadami do ogólnodostępnych kontenerów. Postępowanie takie niesie ze sobą poważne konsekwencje. Dlaczego?

Jak bardzo szkodliwe są zużyte baterie?


Jeżeli chodzi o zużyte baterie, to ze względu na ich niepozorną wielkość, wielu ludzi wychodzi z bardzo błędnego założenia, że nie mogą mieć one wpływu na środowisko naturalne – a nawet jeśli, to jest on tak znikomy, że nie warto brać go pod uwagę. Badania przeprowadzone przez specjalistów udowadniają jednak, iż pojedyncza bateria wykorzystywana m.in. w pilocie do telewizora, jest w stanie skazić aż 1 m3 gleby. Biorąc pod uwagę ogromną skalę wykorzystania tych produktów, łatwo sobie wyobrazić, czym może skończyć ewentualne zbagatelizowanie problemu.

Chodzi oczywiście o to, że we wnętrzu baterii dochodzi do skomplikowanych procesów chemicznych. Biorą w nich udział pierwiastki silnie toksyczne, które stwarzają zagrożenie zarówno dla samego środowiska, jak i człowieka. Mowa tutaj przede wszystkim o metalach ciężkich, czyli o ołowiu oraz rtęci. Wytwarzają się również kwasy i zasady tworzące elektrolit. Mają one właściwości żrące i korozyjne. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak poradzić sobie z problemem?


Klucz do sukcesu w tym przypadku stanowi przede wszystkim konsekwentna segregacja. Każdy powinien mieć w swoim domu oddzielny pojemnik, w którym będzie mógł umieścić zużyte baterie. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie dotyczące tego, co dalej? Po pierwsze, wszyscy zainteresowani mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych kontenerów, które rozlokowane są zazwyczaj w poszczególnych częściach miejscowości. Jeżeli jednak zarządcy nie zadbali o taką ewentualność, to najrozsądniejszą opcją jest zaufanie w tej kwestii profesjonalistom z firmy Przetwarzaj.pl, którzy zajmą się przetworzeniem niebezpiecznych odpadów.

Co do zasady zużyte baterie przetwarza się przy wykorzystaniu metody mechanicznej lub termicznej. Pierwsze z nich polega na rozdrobnieniu odpadów w specjalnych młynach, a następnie na ich rozdzieleniu na frakcje, a druga zaś na wytopieniu metali w piecach i odzysku niektórych materiałów.  Jak zatem wyraźnie widać troska o środowisko naturalne wcale nie musi wiązać się z zaangażowaniem czasu oraz sił. Wystarczy zadbać o to, aby poszczególne odpady nie znalazły się tam, gdzie nie powinny.

Opracowanie:
Niepołomice, Mokra 7H
tel. 504 318 289
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz