Materiał Partnera

Dieta osób z cukrzycą

Dieta osób z cukrzycą

Indywidualna dieta jest elementem obowiązkowym dla osób cierpiących na cukrzycę. Dużym wyzwaniem dla dietetyka jest stworzenie prawidłowego schematu odżywiania dla diabetyka. Schemat ten powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki eliminując produkty szkodliwe. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu diety, która umożliwi utrzymanie poziomu cukru na bezpiecznym pułapie.

Jakie są podstawowe zasady diety cukrzycowej?

Główną zasadą, jaka obowiązuje przy komponowaniu diety dla osoby chorej na cukrzycę, jest unikanie cukrów prostych, tłuszczów oraz alkoholu. Produkty, które są bogate w te składniki sprawiają, że poziom cukru we krwi rośnie w szybkim tempie. Bardzo ważną zasadą jest restrykcyjne przestrzeganie liczby posiłków spożywanych w ciągu dnia. Diabetycy powinni jeść często unikając jednocześnie obfitych porcji. To pozwala utrzymywać poziom cukru na stałym, bezpiecznym poziomie. Dietetycy przygotowując plan żywieniowy dla osób chorych na cukrzycę zalecają spożywanie 5 posiłków dziennie. Dosyć istotne jest także przestrzeganie stałych pór posiłków. Odstępy między kolejnymi posiłkami nie powinny przekraczać 4 godzin. Bardzo istotne jest także odpowiednie zróżnicowanie diety. Dzięki temu można dostarczyć organizmowi szerokie spektrum niezbędnych substancji odżywczych.

Jakie składniki powinny znaleźć się w diecie cukrzycowej?

Indywidualna dieta dla osób chorujących na cukrzycę powinna także zawierać ściśle dobrane dla nich składniki. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim witaminę D. Jest ona wchłaniana przez organizm podczas przebywania na słońcu. Do organizmu możemy ją także dostarczyć spożywając mięso, jaja, produkty mleczne oraz grzyby. Witamina D zwiększa ochronę przed rozwojem chorób układu krążenia. Na tego typu schorzenia są narażone szczególnie osoby z cukrzycą. Ważnym składnikiem jest także chrom, który możemy znaleźć w mięsie, orzechach brazylijskich, daktylach czy mące razowej. Chrom wpływa na procesy rozkładu węglowodanów, co pozytywnie wpływa na organizm osoby z cukrzycą.

Jakich składników unikać w diecie dla cukrzyka?

Oprócz składników pożądanych warto wymienić również produkty, których należy unikać w diecie diabetyka. W głównej mierze zakaz dotyczy produktów, które są bogate w cukry proste. Możemy tu wymienić banany, suszone owoce czy też winogrona. Obok dużej zawartości cukru posiadają one wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że zjedzenie tych produktów powoduje szybki wyrzut insuliny do krwi. To negatywnie wpływa na organizm osoby chorej na cukrzycę.

Wspomnieliśmy na początku o kwestii unikania alkoholu. W przypadku diabetyków jest to bardzo istotna kwestia. Alkohol szybko podnosi poziom cukru we krwi. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku soków owocowych oraz napojów gazowanych. W procesie produkcji soki zazwyczaj są pozbawiane błonnika. Jego miejsce zajmuje dodatkowy cukier służący dosładzaniu napojów. Wśród produktów zakazanych wymienić należy różnego rodzaju przekąski jak chipsy, fast foody czy słodycze. Dietetycy zalecają również rezygnację ze spożywania produktów zawierających duże ilości tłuszczu. W tej kategorii możemy wymienić majonez, słoninę, smalec, wieprzowinę oraz tłuste kiełbasy.

Jak opracować dietę dla cukrzyka?

Plan dietetyczny dla osoby chorej na cukrzycę ma charakter indywidualny. Nie da się przyłożyć jednego szablonu do wszystkich przypadków. Dlatego dany plan dietetyczny u części osób przyniesie pożądany efekt, a u innych nie da zadowalających rezultatów.

Dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego dietetyka. Odwiedzając gabinet Anet Nie Tylko Dietetyka, prowadzony w Chełmie przez Anetę Kołtuską, możecie liczyć na szeroką wiedzę i doświadczenie, jak również indywidualne podejście. Z pomocą Pani Anety nie tylko zgubicie zbędne kilogramy, ale także zapanujecie nad szalejącym poziomem cukru we krwi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz