Materiał Partnera

Dieta dla kobiet w ciąży i małych dzieci

Dieta dla kobiet w ciąży i małych dzieci

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety.  To także czas, kiedy przyszła mama powinna wiedzieć, że jej sposób odżywiania ma bardzo duży wpływ na rozwój i zdrowie jej potomka. Dlatego to dobry moment na zmianę nawyków żywieniowych i na wizytę u dietetyka. On doradzi i wskaże jaka dieta będzie najlepsza, by dostarczyć zarówno mamie, ale przede wszystkim dziecku odpowiednich składników odżywczych.

Wizyta przyszłej mamy u dietetyka

Obok obowiązkowych wizyt u swojego ginekologa, każda przyszła mama powinna chociaż raz w okresie ciąży udać się do dietetyka. Ginekolog nie zna się na żywieniu, nie doradzi jakie produkty będą najlepsze. Dietetyk, taki jak pan Patryk Jaroszewski, właściciel gabinetu Jedzenie Twoim Lekarstwem, ułoży indywidualny jadłospis. Wskaże najlepsze produkty, dzięki którym dieta ciężarnej będzie pełnowartościowa i zbilansowana. Warto tu zaznaczyć, że każda ciąża przebiega inaczej, a kobieta może w tym czasie mieć problemy zdrowotne takie, jak chociażby cukrzyca ciążowa czy problemy z tarczycą. Wtedy niezwykle istotna jest konsultacja dietetyczna, a dieta powinna uwzględniać każdą z tych chorób.

Co zatem jeść a czego unikać w ciąży?

Prawidłowa dieta w ciąży polega na sensownym i przemyślanym korzystaniu z wybranych produktów wszystkich grup pokarmowych. Ważne są wskazówki i porady dietetyka co konkretnie przyszła mama jeść może, a czego nie powinna. Kluczowe jest, by spożywać węglowodany złożone (makaron pełnoziarnisty, ryż, płatki zbożowe, chleb razowy, ziemniaki), świeże owoce i warzywa, które dostarczają wodę, minerały, niezbędny kwas foliowy, witaminy i błonnik, nabiał, który wspomaga rozwój układu kostno-stawowego (jogurty, mleko, sery), mięso (w tym drób i ryby) oraz oleje, tłuszcze i cukry.

Każda kobieta oczekująca na potomka jest bardzo podatna na infekcje pokarmowe i powinna być świadoma takich chorób jak toksoplazmoza, listerioza i salmonelloza. W związku z tym, by ich uniknąć nie należy spożywać surowych ryb, owoców morza, surowego mięsa i jaj, wszelkich serów pleśniowych i dojrzewających czy niepasteryzowanego mleka. Obowiązkowo, na czas ciąży, każda przyszła mama powinna wyeliminować alkohol. Jego nawet najmniejsza ilość może mieć ogromny wpływ na zdrowie i życie maleństwa.

Maluch u dietetyka

Dla niektórych może wydać się fanaberią, gdy mama ze swoich maluszkiem idzie do gabinetu dietetycznego zasięgnąć rad dotyczących zdrowej i prawidłowej diety swojego potomka. Każdy rodzic powinien wiedzieć jak ważne jest prawidłowe odżywianie u dziecka, szczególnie przez pierwsze trzy lata jego życia. W tym czasie można u malucha wyrobić odpowiednie nawyki żywieniowe. Dietetyk opowie o stopniowym rozszerzaniu diety po okresie karmienia piersią czy mlekiem modyfikowanym. Doradzi od jakich produktów należy zacząć przygodę malucha z poznawaniem smaków. Ważne, by dieta ta była bardzo urozmaicona, bogata w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, a przede wszystkim bardzo kolorowa. Wielość barw zaciekawi malucha i zachęci do próbowania nowych produktów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz