Materiał Partnera

Diagnostyka zawieszenia. Kiedy, jak i dlaczego?

Diagnostyka zawieszenia. Kiedy, jak i dlaczego?

Samochody w warsztacie przechodzą kompleksową ocenę ich stanu technicznego. Ma to zapewniać sprawność pojazdów, ale też to, dać gwarancję, że jazda nimi będzie bezpieczna i nie będą one stanowiły zagrożenia na drodze. W tym celu wykonuje się również diagnostykę zawieszenia auta. Specjaliści poskreślają, że ma ona kluczowy wpływ także na komfort jazdy. Dlaczego się ją przeprowadza? Kiedy jest to konieczne?

Dlaczego diagnostyka zawieszenia w aucie jest tak ważna?

Zawieszenie wielu kierowcom wydaje się bardzo prostym konstrukcyjnie podzespołem. Mimo to jest to układ nieustannie ulepszany i modernizowany. Główną funkcją, jaką spełnia zawieszenie, jest zapewnienie kontaktu kół z podłożem. Musi ono gwarantować optymalną przyczepność – i to zarówno na drodze, na której występują nierówności, jak i w sytuacji, gdy auto natrafi na uskoki oraz przechyły. Stan zawieszenia oraz jego parametry techniczne przekładają się bezpośrednio na skuteczność skręcania, a także na długość drogi hamowania. Ponadto jego ustawienia wpływają na elektroniczne systemy wspomagające jazdę. Zawieszenie jest odpowiedzialne też za to, jak porusza się samochód.

Wobec tego powinno być ono regularnie kontrolowane. Niektórzy kierowcy, zapominając o tym, jak ważne zadania pełni zwieszenie, lekceważą tę kwestię. Przyjmuje się jednak, że mechanik powinien przyjrzeć się jemu minimum raz na 20 tysięcy przejechanych kilometrów i każdorazowo przy wymianie oleju. Do specjalisty należy zgłosić się także wtedy, kiedy kierowcę zaniepokoją nietypowe odgłosy lub gdy wystąpią problemy z prowadzeniem czy skręcaniem pojazdu.

Zawieszenie w samochodzie i jego stan są bardzo ważne ze względu na poprawność działania innych układów, bezpieczeństwo oraz komfort prowadzenia auta. Składa się ono z wielu elementów, które mogą ulec zużyciu i wymagać naprawy bądź wymiany. Dlatego jego diagnostyki pod żadnym pozorem nie można spychać na drugi plan” - mówi fachowiec z firmy Motozeg Diagnostyka w Gliwicach.

Jak wygląda przeprowadzanie diagnostyki zawieszenia?

Podczas diagnostyki zawieszenia fachowiec uważnie przygląda się wszystkim jego elementom. Dzięki temu możliwa jest ocena tego, czy samochód będzie dobrze sprawował się na drodze.

Specjalista analizuje sztywność elementów sprężystych, a także zwraca szczególną uwagę na stan amortyzatorów i ich stopień tłumienia. Oprócz tego kontroluje on luzy połączeń metalowo – gumowych, łożyska oraz sworzni kulowych. Tak samo jak istotna jest ocena wizualna tych części, tak ważna jest weryfikacja ich stanu podczas jazdy próbnej. Do szczegółowych badań wykorzystuje się narzędzia hydrauliczne, pneumatyczne oraz platformy najazdowe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz