Materiał Partnera

Diagnostyka samochodowa – poznajemy sekrety auta

Diagnostyka samochodowa – poznajemy sekrety auta

Dawno minęły już czasy, gdy budowa samochodu opierała się przede wszystkim na rozmaitego typu układach mechanicznych.  Współczesne pojazdy naszpikowane są różnego rodzaju systemami elektronicznymi, którymi zawiaduje komputer pokładowy. Dzięki informacjom w nim zawartym możemy wykryć niewidoczne na pierwszy rzut oka awarie i usterki naszego pojazdu.

Co w aucie piszczy

Diagnostyka komputerowa to usługa oferowana przez praktycznie każdy dobry warsztat oraz serwis samochodowy, w tym również przez ATOM Serwis Samochodowy Tomasz Redczuk. Sygnałem do wykonania diagnostyki powinny być nie tylko świecące się kontrolki na desce rozdzielczej samochodu, ale także problemy z uruchomieniem pojazdu, utrata mocy w trakcie jazdy lub większe spalanie. Badanie to możemy zastosować przy sprawdzeniu stanu technicznego własnego auta, ale też pojazdu, który dopiero planujemy zakupić. Jeżeli mamy wątpliwości, czy sprzedawca nie zataja przed nami pewnych wad użytkowych, przebadanie komputera pokładowego okaże się zbawienne i ujawni całą prawdę o pojeździe. Sprawdzenie systemów elektronicznych w aucie wymaga podłączenia tzw. testera, czyli laptopa z odpowiednim oprogramowaniem do diagnostyki. Wyszukuje on kody błędów wskazujące możliwe usterki i informacje o przekroczeniu dopuszczalnych parametrów pracy konkretnego systemu i podzespołów. Sprowadza się to do porównania bieżących parametrów pracy z tymi określonymi przez producenta. Diagnostyka komputerowa może być wykonywana również w trakcie jazdy, co umożliwi sprawdzenie parametrów pracy silnika, ciśnienia doładowania turbiny, czasów wtrysków, temperatury i wielu innych. Podstawowa zaleta tego rozwiązania jest bezdyskusyjna – nie trzeba rozbierać samochodu, aby sprawdzić, co nie działa prawidłowo. Z usługi tej warto korzystać również profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Dotyczy to szczególnie aut kilku- lub kilkunastoletnich.

Samochód w rękach fachowców

Wizyta w warsztacie i wykonanie diagnostyki samochodowej wcale nie musi być kosztowne. Należy jednak pamiętać, że ma ona sens tylko wtedy, gdy jest przeprowadzana na wysokiej klasy, certyfikowanym sprzęcie. Szukając fachowców posiadających wiedzę i umiejętności pozwalające na odpowiednie spożytkowanie różnego rodzaju nowinek technologicznych warto udać się do wspomnianego serwisu samochodowego ATOM w Szczecinie, działającego od 2010 roku. Takie warsztaty oferują swoim klientom usługi takie jak naprawa samochodów osobowych i dostawczych oraz diagnostyka komputerowa. Zakres ich prac obejmuje:

  • naprawę silników i skrzyń biegów oraz układów zawieszenia, kierowniczych,  hamulcowych, wydechowych i klimatyzacji,
  • naprawę elektryki i elektroniki samochodowej,
  • wymianę filtrów, oleju,
  • wymianę opon,
  • diagnostykę, przeglądy i ocenę stanu technicznego pojazdu.

Profesjonaliści korzystający z nowoczesnego sprzętu, narzędzi i urządzeń diagnostycznych gwarantują nam prawidłową ocenę stanu naszego pojazdu.

Dzięki diagnostyce komputerowej możliwe jest odpowiednio wczesne wykrycie usterek w naszym aucie. Może uchronić to nas przed dużymi kosztami naprawy, a przede wszystkim przed wszelkimi zagrożeniami związanymi z nagłą awarią. Decydując się na tego typu usługę dbamy nie tylko o stan swojego auta, ale także zapewniamy bezpieczeństwo sobie i bliskim. Dlatego też warto zainwestować w to rozwiązanie, które wbrew pozorom nie należy do najdroższych, a jest wyjątkowo skuteczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz