Materiał Partnera

Diagnostyka komputerowa auta

Diagnostyka komputerowa auta

Diagnostyka komputerowa auta to tak naprawdę forma zapobiegania poważnym usterkom w naszym samochodzie. Współczesne modele aut opierają się na układach elektronicznych, które usprawniają ich pracę, ale z drugiej strony są też bardzo czułe. Im bardziej skomplikowany jest nasz samochód, tym wyższe ryzyko usterki ponosimy. W dzisiejszym artykule omówimy szczegółowo diagnostykę komputerową i jej znaczenie dla samochodu jak również właściciela auta.

Na czym polega diagnostyka

Diagnostyka komputerowa to nic innego jak podłączenie komputera diagnostycznego do komputera pokładowego pojazdu. Działanie to pozwala odczytać cały zestaw parametrów, które dotyczą pracy poszczególnych podzespołów samochodu. Mając te dane diagnosta jest w stanie stwierdzić najmniejsze odstępstwa od norm przyjętych przez producenta danego modelu.

Zadaniem komputera pokładowego pojazdu jest sterowanie silnikiem auta, jak również pozostałymi jego układami. Komputer jest wyposażony w szereg układów diagnostycznych, które zostały zaprogramowane na etapie produkcji. Jeśli jakikolwiek z parametrów przekroczy dopuszczalną normę, komputer samochodowy zapisuje odczyt w postaci doskonale nam znanego błędu. Informacje o błędach są jasną wskazówką dla diagnosty i wydatnie pomagają mu w stwierdzeniu usterki konkretnego podzespołu.

Dzięki podłączeniu testera diagnosta jest w stanie w ciągu kilku minut otrzymać kompletną informację o stanie pojazdu oraz nieprawidłowościach stwierdzonych w trakcie jego użytkowania.

Zakres diagnostyki

Jak już wcześniej wspomnieliśmy podłączenie testera do komputera samochodu pozwala na weryfikację pracy wielu układów. Przede wszystkim należy tu wymienić szereg systemów bezpieczeństwa w aucie jak na przykład ABS, ASR, ESP czy SRS. Diagnostyka komputerowa pozwala odczytać parametry systemu EPC, układu paliwowego, immobilizera, jak również poduszek powietrznych. Tester jest w stanie zdiagnozować działanie sterownika silnika w aucie.

Podpięcie samochodu do testera pozwala również zweryfikować szereg parametrów w czasie jazdy. Należy tu wymienić kontrolę ciśnienia doładowania, czasy wtrysków paliwa, przepływomierz oraz temperaturę.

Oczywiście fundamentem prawidłowej i skutecznej diagnostyki pojazdu jest wysokiej klasy sprzęt oraz diagnosta, który będzie potrafił go obsługiwać, jak również zinterpretować odczyty i stawiać trafną diagnozę. To pokazuje, że w dalszym ciągu kluczowym elementem tej układanki jest człowiek.

Diagnostyka komputerowa auta to usługa, z której powinniśmy korzystać podczas cyklicznych wizyt serwisowych. Warto w takiej sytuacji korzystać z pomocy sprawdzonego warsztatu. Profeska Serwis działający na terenie Katowic posiada nie tylko nowoczesny sprzęt, ale także wykwalifikowany zespół mechaników, którzy są w stanie poradzić sobie z każdą usterką.

Opracowanie:
Katowice, al. W. Korfantego 179B
tel. 784 071 724
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz