Artykuł sponsorowany

Diagnostyka i leczenie choroby wieńcowej

Diagnostyka i leczenie choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa, czyli niedokrwienie serca ma przebieg przewlekły. Do jej zdiagnozowania i ustalenia planu leczenia niezbędne jest, aby chory udał się do kardiologa, a następnie pozostawał pod jego opieką. Wczesne wychwycenie symptomów choroby spowodowanej przez czynniki pierwotne lub wtórne, zwiększa szansę na uniknięcie zawału i utrzymanie stabilnego stanu zdrowia.

Choroba wieńcowa może mieć przebieg łagodny (stabilny) lub ostry. Ignorowanie objawów prowadzi do zawału serca, a nawet nagłej śmierci. Wśród przyczyn choroby wskazuje się miażdżycę, zatory i zwężenia tętnic oraz wrodzone nieprawidłowości. Do czynników powodujących chorobę wtórną (nabytą) zaliczamy niedociśnienie, anemię lub zatrucie tlenkiem węgla. Bez względu na okoliczności, konsultacja kardiologiczna może potwierdzić lub wykluczyć chorobę wieńcową. Jeśli diagnoza wskaże zaawansowany stopień choroby, wówczas lekarz prowadzący może podjąć decyzję o włączeniu leczenia inwazyjnego.

Kiedy do lekarza?

W wielu przypadkach choroby wieńcowej można uniknąć lub sprawić, że jej przebieg będzie łagodny, niezagrażający życiu. Na konsultację np. do Specjalistycznego Gabinetu Kardiologicznego warto umówić się w sytuacji, gdy zauważysz jeden z poniższych objawów:

  • kołatanie, szybszą lub nieregularną pracę serca,
  • zawroty głowy i ogólne osłabienie organizmu,
  • ucisk za mostkiem i ból w klatce piersiowej,
  • nadmierną potliwość,
  • płytki, przyspieszony oddech,
  • ból nazywany dusznicą bolesną.

Lekarza warto odwiedzić również wtedy, gdy objawy nie są zbyt dokuczliwe, ale pojawiają się u Ciebie lub pozostałych członków rodziny. Zwłaszcza, jeśli wśród bliskich zdarzały się przypadki chorób serca, konsultacja kardiologiczna będzie wskazana w ramach działań profilaktycznych.

Jak zapobiegać i leczyć?

W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie warto zadbać o zbilansowaną dietę i aktywny tryb życia. Powstawaniu chorób serca sprzyjają źle skomponowane posiłki – bogate w cholesterol, tłuszcz zwierzęcy i sól, za to z niedoborem warzyw. Stosowanie używek, alkoholu czy papierów również wpływa negatywnie na kondycję serca. Konsekwencje braku ruchu i złego odżywiania widoczne są szybko, zwłaszcza u osób cierpiących na nadciśnienie.

Leczenie choroby wieńcowej serca polega przede wszystkim na zapobieganiu. Jeśli zachodzi konieczność interwencji lekarskiej, wówczas włączane są zabiegi inwazyjne – w tym angioplastyka, koronarogargii czy wszczepienie by-passów. O sposobie leczenia decyduje kardiolog prowadzący.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz